FJR1300 Sele Yükseltme ve diğer ayarlar

Öncelikle lastik havaları ile başladım. Kullanıcıları FJR’nin bu konuda çok hassas olduğunu söylüyorlardı.  Evet kullanım kılavuzu ön 39, arka 42 diyor, ölçülen değer ise ön 37, arka 40.  Eksikleri tamamladım.

Lastiklerin üretim yılın kontrol ettim.  Benden önceki sahibi uzun süre motoru yatırmış, kullanmamış.  Lastikler çok iyi durumda Michelin Pilot Road GT, kaliteli lastikler.  Yanlış görmedi isem ön 2016 yılının 15. Haftası, arka gene aynı yılın 4. Haftası.  Genelde lastik ömrü 4 yıl diye biliyorum.  Bunu kontrol edeceğim.  Değiştirmek emniyetli olabilir.

FJR’nin selesinin yüksekliği ayarlanabiliyor.  Yaklaşık 2/3 santim yükseltmek mümkün.  Basit bir işlem ama kullanıcı kılavuzunda yazanlar net değil.  Youtube üzerinde İngilizce video çok işe yaradı. Link: FJR 1300 sele yükseltme
İşlem 3 aşamalı;
1- Arka yolcu selesini takiben sürücü selesini çıkar.
2- Selenin altında bir parça var bunu en arka (high) pozisyona al.
3- Sürücü selesinin benzin tankının altına takıldığı yerde bir plastik parça var.  Bunu da high pozisyona uygun pozisyona getirmek lazım.  Aksi takdirde sele oturmuyor.  Fotolar ve basit bir video aşağıda.
Sonuçta sürücü selesi 2,5 santim kadar yükseldi.  Yamaha uzun boylular için güzel bir çözüm üretmiş.

 

 

 

 

 

 

Ön amortisör ayarları kontrol edildi.  Kitapta anlatıldığı şekilde 3 farklı ayar var.  En basiti amortisörlerin üzerindeki ayar saat yönüne sertleşiyor.  30 çıt dönüyor.  Bunlar farklı ayarlarda idi.  Her ikisini de orta pozisyona getirdim.  Kule ayarı için zaten orta pozisyonda idi, ellemedim.

Hava filtresi kontrolü yapıldı.  Serviste buna bakıp bakmadıklarını ben sormayı unuttum, onlarda söylemediler.  Motora oturduğunuzda sol taraftaki grenaj parçasını sökmeniz gerekiyor.  Vidalar ve klipsler var.  Takiben 3 parça daha söküp filtreye ulaşıyorsunuz.  Dikkatli ve yavaş çalışmak lazım.  Çok zor değil ama hemen el altında da değil filtre.  Oldukça büyük bir filtre elemanı kullanmışlar.  Tertemiz idi.  Zaten pozisyon olarak direk toz almıyor.  Geri takarken klipsler azizlik yapıp motorun içine düştüler, 2 kez tak sök oldu.  Filtrenin temiz olduğuna da emin olmuş oldum.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir