Yamaha WR250R IMS Büyük Depo

WR250R’nin orijinal deposu çok küçük, 7,57 litre. Yamaha verilerine göre benzin tüketimi 100 kilometrede 3,31 litre. Bu kapasite dolu depo ile çıkılacak hafta sonu offroad sürüşleri için yeterli, ama her türlü gezi için çok az. Ayrıca offroad sürüşünde yüksek devirlerde kullanımda tüketim büyük bir ihtimal ile artacaktır.

Bir WR250R kullanıcısının ihtiyaç fazlası 4.75 galon (17,8 litre) IMS deposu bu sorun için biçilmiş kaftan. Bu depo ile 500km menzile ulaşmak mümkün. Havanın güneşli olmasını fırsat bilerek, değişim için deponun bulunduğu servis olan Speed Motor Nazım Evecan Usta’ya geldik.

 

 


Servise giderken yolda rezerv ışığı gene yandı. Geçen hafta sonu da yanmış ve 2.5 litre kadar eklemiş idim. 100km de kaç litre yaktığımı kontrol etmek gerekiyor.
Depo söküldü, yeni depo için hazırlıklar yapıldı. Hazır depo sökülmüşken bujiyi de değiştirelim dedim. Üstünden NGK iridium buji çıktı. Resminden görüleceği üzere korozyona uğramış, aşınmış. Normal NGK buji katalogdan seçildi ve takıldı. Yeni buji ile daha verimli çalışacak motorun tüketiminin azalacağını düşünüyorum.

 

 

 

Depo yerleştirildi, kontak açıldı ve ana sigorta attı. Bir kısa devre var. 1 saate varan test sonucu kısa devre olan kablo demeti tesbit edildi ve açıldı. 1 kopuk 1 ezik ve 2 kısa devre sonucu hafif zarar gören kablo tesbit edilip tamir edildi. Peki kablo demetinin zarar görmesnin sebebi ne idi? Motor standardından daha büyük bir akü takıldığını daha önceki blogda yazmış idim. Yerine sığmayan akü kablo demetine baskı yapıyor hatta yan grenajın kapanmasını zorlaştırıyor idi. Kablo demeti orjinal yerinde de değildi. Kısaca kablo demetine baskı yapan standart dışı akü ezilmeye sebep olmuş.
Hazır açılmış iken arka fren müşirine giden kablodaki ekte giderildi.  Sonuç olarak motordaki bir arıza kaynağı daha giderilmiş oldu.

 

Servis sonrası depoyu ilk benzincide doldurdum, 17,5 litre aldı.  Eve kadar 50km sürdüm.  Öncelikle buji değişimi sonrası motorun gaz yemesi çok rahatladı.  Otoyolda da sürdüm.  6. viteste 100 -110 arası gidişi güzel.  Deponun dolu olması ağırlık olarak pek hissedilmiyor.  Şimdi uzun süre kullanarak tüketimi gözlemek lazım.

 

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir