Yamaha Tracer ilk izlenimler

İstatistiklere bakınca MT09 ile kısa yazdıklarım bu blogda en çok okunanlar arasında.  Motosiklet fuarında ilk gördüğümüz TRACER rekabetçi fiyatı ile bayilere AZ SAYIDA gelmeye başladı.  Fiyatı 33.900TL gibi.  MT09 ise 29.000TL’ye satılıyor.  (İlk çıktığında 25.000TL civarında idi).

Bu fiyatla bakınca olası rakiplerine karşı daha ucuz ve teknoloji olarak çok gelişmiş bir motor ile karşı karşıyayız.  Aslında ülkemizdeki aşırı vergiler olmasa daha da ucuz olur du ya, ya sabır dyerek geçelim.

Tracer uzun yol için ön camı ve oturumu ile daha hazır. Çıplak olan MT09’da ön rüzgar sizi direkt etkiliyor idi.  Ön camı el ile ayarlamak mümkün.  Ben binerken gevşeyen mekanizma sebebi ile ön cam alt pozisyonda idi.  Durunca fark ettik.  Tabi üst konumda koruma sağlıyor.  Ama bence Yamaha daha iyi bir cam tasarayabilirdi.

Motoru ise beklediğim gibi çok güçlü ve son derece lineer hızlanıyor.  Dikiz aynasında kalanlar ufalıyor.  Her viteste güç var.  Düşük hızlarda vites küçültmeyi unutmayın zira motor size bunu çok hissettirmiyor.

Kullandığım motorun sahibi MT09 çıplak versiyondan Tracera geçiş yaptı.  Tracer amortisörlerinin daha sert ayarlamış.  Genel olarak virajlarda bu daha güvenli der.  Ben özellikle bozuk asfalt yolları da düşünerek bu kadar sert tercih etmez idim.

Arka lastik devasa boyutları ile virajlarda bence esas avantaj.  Görüntüsü de çok şık.

Peki bu motor kime uygun?   Hafif, güçlü ve uzun yola yatkın bu makine isteyen TECRÜBELİ kullanıcılara diyelim.  Dağ yolları virajlı yollar ve ağırlıklı asfalt turlar içinde son derece uygun.
Aksesuar listesindeki arka yan çantalar ile yolculuğa hazır. 18 litre yakıt deposuda iyi fikir.  Uzun yolda çok işe yarar.  (hala motorlara 14 litre depo koyan üreticilere de selam olsun).

Tek motor olur mu?  Olabilir,  Hafif ve kompakt yapısı ile şehir içinde kullanımı rahat olacaktır. (Yakıt dahil ıslak ağırlık 215kg etkileyici).   Ama sağ manetteki agresif 115 beygire dikkat etmek şartı ile.

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir