Yamaha MT09!

Yamaha Türkiye Autodrome/Tuzla’da Test günleri düzenliyor.   Rahmi Barutçu ve Metehan Yılmaz’ın kontrol ve nezaretinde bir grup sürücü Tuzla’da idik.
Şubat ayı olmasına rağmen, hava güneşli ve 14 derece!  yağmur yok yerler kuru.  Tuzla’ya 80 km yol çok keyifli zira Pazar sabahı 10:00’da yollarda bomboş.  Normal hafta arası trafiğe göre son derece seri bir sürüşle Tuzla’ya varıyorum.  Rahmi ile Metehan, motorları dizmişler.  5 -10 kişi kadar rider bol virajlı kısa pistte dönüyorlar.  (Bu güzel havada 15 milyonluk İstanbul’da sadece 10 kişi olması düşündürücü, öte yandan bu sayede bizlere daha çok test süresi düşeceği içinde sevindirici).
Önce kayıt olduk.  Bu güvenlik ve yasal sorumluluklar için gerekli.  Kısa bir form doldurduk.
Piste geldim ki XV950 hazır bekliyor.  F800GS’den inip, chopper XV950’ye binice kısa süreli bir kültür şoku yaşıyor insan.  Makine 2 silindirli, 950CC ve kayış aktarmalı (Harley Davidson’lar gibi).  Sürücü selesi rahat, ve gaza tepkisi güzel.  1. vites ile başladık.  Kısa düzlükte 2’ye takıp gazladık. Sonra tekrar bir ve virajlar.  Motorun dönüşü ve gaz yemesi bir chopper için güzel. Yalnız 1’den 2’ye geçerken dikkat gerekiyor.  Ben bir kaç kez boşa yakalandım.

Ama tabi buraya esas geliş sebebim MT09! Hani şu karanlık yönünüzü keşfedin sloganı ile satışan sürülen 3 silindirli, 115 Beygir  gücündeki, 85NM tork değere sahip olan mini canavar.

Sıra bana geldi ve ilk izahlar aşağıdaki şekilde;
Bak kardeş bu makinenin 3 modu var, B yağmur modu gücü sınırlar önce bununla 2 tur at!  Sonra gaz vermezken mode tuşuna bas ve standart moda gel ve 2 tur at.  Gene on the fly mode değiştir ve A moduna gel.  Bu modda hiçbir sınırlama yok.  Ona göre ayağını denk al ve 2 tur at!

Haydi bakalım bismillah deyip sürmeye başladık.  Kullandığımız test pisti çok kısa ve bol virajlı.  MT09 o kadar esnek ki  2. viteste tüm pisti dönmek mümkün.  İlk virajdan sonraki kısa düzlükte gaz açma imkanı var.  MT09 komutlara çık hızlı cevap veriyor. Kısa düzlükte kilometre göstergesi 85 civarına hızla geliyor ve viraj başlıyor, frenler gayet başarılı.  Sert frende ABS hafif hafif çalışıyor.   Pozisyona dikkat edip virajlara motoru adeta atmak çık keyifli.
Sınırlı denen mod sizi aldatmasın makine sürekli hızlanmak istiyor.  Bence A modunda ise kendine geliyor, motor rahatlıyor, siz ise inceden dikkat kesiliyorsunuz!   Egzos sesi buradayım diyor.  Gaz kestiğinizde gelen  patırtılar ve çartlamalar ve gaza yüklenince kulağa gelen sesler…..

6 tur hızla bitiyor. Sonra attığım 2 set halindeki 6 turda öyle.  Ben bu turlar esnasında 3. vitese hiç geçmedim.  Daha agresif ve profesyonel bir sürücünün veya bir pist yarışçısının aynı pistte bu motor ile neler yapabileceğini görmek isterdim.  
Motora alıştıkça virajları daha seri alıyorsunuz.  Motor üzerinde oturma pozisyonunuza dikkat etmeye başlıyorsunuz.  Yavaş hızlarda da motorun gaz yemesi çok güzel boşluklar, titremeler ecnebinin hesitation dediği türden bir durum yok.  Alet sürekli gaz yiyor ve lineer olarak hızlanıyor.   Çok dikkat edemedim ama düşük devirlerde kör bir bölge dikkatimi çekmedi.

Ardından motorun benzini bittiği için benzin alma görevini teklif ettiklerinde derhal dedim.  Aldık motoru çıktık yola. Şimdi Autodrome’dan çıkınca girdiğiniz yol 2 şerit gidiş 2 şerit geliş ayrılmış yol.  Geniş virajları ve bolca trafik lambası var. Kısa test pistinden sonra bu yol çok iyi geldi.   Motoru 2’ye takıyor ve bırakıyorsunuz hızla 100km’h hıza geliyor ve 120 civarı artık vites değiştiriyorsunuz.  Alet sürekli çekiyor.  Hız artıyor ve artık vitesin kaçta olduğu manasız geliyor.

Amortisörlerin çok başarılı olduğunu söylemeden geçmeyeceğim.  Asfalt genelde kalilteli idi ama mazgal vs üzerinden geçerken pek bir şey hissetmiyorsunuz. Arka süspansiyonun şekline dikkat edin, ben başarılı buldum.

Işıklardan kalktığınızda o kadar çabuk 100km’h saate geliyor ve geçiyorsunuz ki diğer vasıtalar çok uzakta kalıyor. Dikiz aynasına bakmaya gerek kalmıyor hissi doğuyor.

Motorun önünde rüzgar koruma yok, (aksesuar listesinde bikini fairing türünden bir opsiyonel parça var).  Bu şu demek 140 civarı hele de boyunuz benim gibi 1.90 ise güzel rüzgar yiyorsunuz.  İyi de oluyor, gaz kesmeye başlıyorsunuz. (Yamaha bunu ekstra emniyet için koymuş anlaşılan).  Kısa boylu sürücüler için hız sınırı daha yüksek olabilir.  Ama normal kullanımda bir ön cam gerekli.  Tabi bunu abartmadan mümkün olan en ufak boyutlar ile halletmek lazım.

Motor kompakt.  Gerçi beni çok rahatsız etmedi, oturduğumda gidon gösterge mesafeleri fena değil. Yanlız ayağımı peglere koyunca öne doğru eğilme var.  Pegler ayarlı mı bilmiyorum.Bakmak lazım.
(Daha önce test ettiğim Phaser 800’de bu kadar rahat etmemiştim.  Ve gene bolca rüzgar yemiş idim.)

Yamaha aksesuar listesinde gördüğüm soft side case ve tank bag eklenir ise tur da yapar hale gelirsiniz.  Buna komfor sele ve fly screen de eklenebilir bütçeye bağlı olarak.  Tabi ağırlık asfalt olacaktır. Hele de virajlı dağ yolları bu motorla yapmak nefis olur.
Yamaha MT09 aksesuar listesi

Yamaha bu motoru çok cazip fiyatlar ile piyasaya verdi.  Ve ilk parti hızla satıldı bitti.  İkinci partiyi bekliyoruz.  Eğer naked bike istiyorsanız MT09’a mutlaka bakın.  Hele de ağrılıklı şehir için kullanıyorsanız, hafifliği ve gücü ön plana çıkacaktır.
Son siz: Bravo Yamaha!

Tags:,

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir