Yamaha 900cc üçlemesi

Yamaha 900 cc 3 silindirli motor bloğunu an itibarı ile 4 farklı motorda kullanıyor.
MT09
Tracer
Nikken
XSR900
İlk üçünü bu hafta sonu test etme imkanım oldu.  Şile otobanı ile virajlı ara yollarda.
Öncelikle üçüde nefis motor. Tabi farkları var.  Ortak noktaları motor bloğu, ama şasi ve ergonomileri çok farklı.
Resim ve specleri eklemiyorum. Zaten internette bol miktarda var. Ben izlenimlerimi paylaşmak isterim.
MT09 2 veya 3 yıl önce de test etmiş idim.  Çok seri, çok hızlı.  Vitesleri net ve aslında ilk 3 vitesde işinizi görüyorsunuz hele virajlı yollarda.  Bu motoru alacaksanız mutlaka bir ön cam takın ve aerodinamik kask alın.  Her viteste çekiş gücü çok tatminkar. Ama esas kral olduğu yer virajlı yollar. Sürüş modlarını seçerken dikkat edin. Standard mod dahi deli gidiyor. Süspansiyon ayarları sert idi.  Asfalt motoru için gayet normal. Yolcu selesi dar ve özünde tek kişilik bir motor. Hafta sonu gazlamak ve şehir içinde kullanmak için ideal.

Nikken 900;  ilk fark ettiğiniz dik oturum ve rahat kullanım. Sonra aynaların yerleri.  Çok akıllıca düşünülmüş.  Motor gene seri ama daha kontrollü.  Otoyolda çok konforlu. Dik oturuşu ile yola hakimsiniz.  Orjinal camı küçükte olsa iş görüyor. Tur yapacaksanız büyük bir cam daha da iyi olur.  Kasislerde MT09 a göre süspansiyonlar daha yumuşak. Sürüş modları  ve TCS ayarları ile çok oynamadım zira süre dar idi.  Selesi çok rahat. Artçı içinde geniş bir sele var.   Virajlı yollarda kullanımı kolay. Ama MT09 veya Tracer 900 kadar atik değil.  Önde 2 teker olması buna sebep.  Tabi buna karşın 2 teker ile çok iyi bir yol tutuşu var.

Tracer 900;  bu üçlü içinde hem otoyol hem virajlarda bence en başarılı olanı.  Ön cam ayarlı ve iş görüyor.  Boyum 1.90’a yakın.  Daha kısa boylu iseniz daha da rahat edersiniz.  Oturuş pozisyonu dik ve rahat.  Vitesler ve motor çekişi diğerlerinde olduğu gibi harika.  MT09 da olduğu gibi ilk 3 viteste zaten işinizi görüyorsunuz.  Benim kullandığım motorda 8000 devirden sonra motor daha da sessiz veya pürzsüz oluyordu.  Sele sürücü ve artçı için çok güzel.

Sonuç:
Yamaha’ya bu güzel motorlar için teşekkür etmek lazım.   Seri ve nefis makineler. Fiyat olarak en pahalı doğal olarak Nikken.  Ama bu motorun peki eşi benzeri de yok.

Tek bir motor alacak olsam Tracer’ı tercih ederdim.
Enduro motorun yanına alacak olsam MT09’u tercih ederdim.
Farklı bir deneyim içinde Nikken’i.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir