WR250R Tamirat Tadilat 8 Kasım

WR250’yi iyice elden geçirip, kullanıma hazır hale getirmek istiyorum.  Çalışması çok kolay bir motor.

Öncelikle Sele ve tüm plastikler söküldü.  Bağlantı cıvatalarında eksikler var.  Plastiklerde çizik vs var ama kırık çatlak yok.   Türkiye’de Sticker set satılıyor, değerlendirmek lazım.

Depo, Radyatör ve şasi de ezik vuruk yok.  Arka maşa da sağlam duruyor.  Sağ sürücü peg ezik.  Yolcu pegi kaynaklı. Sürücü pegi torx anahtarlı sökülüp demircide düzeltilebilir.   Motorda yağ sızıntısı da yok.

Motorun üzerinde sis lambaları ile USB şarj cihazı var.  Motorun sol tarafında 2 adet mini switch tespit edildi.  Sis lambası için röle ve sigorta kullanılmış. Yapılan incelemede tesisatın amatörce yapıldığı görüldü. Lehim kullanılmamış, titreşimden switch bağlantıları gevşemiş, kontak direnci oluşmuş.  Elcik ısıtma var imiş sökülmüş ama kabloları üzerinde bırakılmış.  Akü eksi kutup yeşermiş korozon var. Bir kabloyu soyup eksi bağlantı yapıldığını ise ilk defa gördüm.
SONUÇ: Sis lambaları, USB şarj cihazı, röle ve tüm kablolar söküldü ve temizlendi.  Motor derli toplu hale gelmeye başladı.

 

Akü de sorun var. Eksi kutbu korozyon sebebi ile yeşermiş, bağlantı cıvatası ermiş kaynamış.  Keserek sökmek zorunda kaldım.  Plus Power marka bir akü takılmış. 2018 Kasım bandrollü.  Aküyü akıllı şarja bağladım.   Şarj tutuyor.  Temin edilen yeni kutup başı vidası ile monte edildi.  Bu akü boyut olarak büyük.  Zor sığıyor. Kablo ağacına baskı yapıyor.  Yan plastik zor kapanıyor.  Şarj tutuyor olsa da değiştirmek gerekli.

Motor start alırken marş butonuna sert basmak gerekiyordu.  Açıp WD40 ile temizledim.  Epeyi kir pas aktı.  Sonuç başarılı.

Zincir temizlendi. HDS marka, fena durumda değil. Ön dişli muhafazası söküldü, bayağı temiz.  Arka dişlide iyi durumda.  Sliderlar da fena değil.

Lastikler Mitas Enduro E08.  Ön 2018 90/90/21,  Arka 230/80/18   Mitas Enduro E08,  Ön 2018, arka 2016.  Her ikisi de çok sert. Arka daha çok aşınmış ve kılcal çatlak var.  Biraz daha gider ama değiştirmekte fayda var.

İşlem sırasında, yan ayak alt saplamasının gevşek olduğu görüldü. Düzeltildi ama  alt saplamada sıyırmalar var.  Bir başka WR250R ile karşılaştırmak gerek.

 

 

Peki sırada ne var?
– Akü Değişecek,
– Lastikler değişecek,
– Hava filtresi, buji  kontrol edilecek,
– Motorun tüm sıvıları (radyatör, ön arka fren, amortisör ve yağ) değişecek.
– Battery tender hazırlığı yapılacak.
– Sticker set konusu araştırılacak
– Katlanır ayna araştırılacak,
– Yan çanta demirleri sipariş edildi, gelince takılacak,
– Eski sahibi amortisörleri alçaltmış, eski haline getirilecek,
– Gidon yükseltme ve kuyruk taşıma demiri araştırılacak,
– Büyük depo araştırılacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir