WR250R Amortisör, fren ve yağ değişimi

Bu hafta sonu yapılacaklar listemiz için uzmana danıştık.  Fren amortisör gibi konularda risk almaya gelmez.  Maslak ATATÜRK Oto Sanayideki Moto Face Eyüp Karakaya ve Volkan Köktürk ustaların tamirhanesi derli toplu ve temiz.  Şansım da yaver gitti ve öğleden sonrayı bana ayırdılar.  Öncelikle Eyüp Usta motoru teste aldı.  Sanayi de bir tur attı.  Arka amortisör çok sekiyor ama gidişinde bir sorun yok der.

Ön amortisörler

Motoru alçaltmak için ön amortisörlerden motorun kafası aşağı indirilmiş idi.  2015 model yani 5 yaşında olan motorun amortisör hidroliklerinin bakımını da yaptırmak gerekiyor idi.  Malum her 2 yılda bir amortisör hidrolikleri değişmeli.  Amortisörler söküldü.  Bu sırada keçelerin kılcal şekilde çatladığı tespit edilip değiştirildi.  Amortisör servisi uzun süren ve takibinde ayar gerektiren bir işlem.   Ve tecrübe gerektiriyor.  Moto Face’in özellikle uzman olduğu alan da bu.  WR250R için yan çanta demirlerine takıldılar.  Eğer ilerde uzun yola gitmek kısmet olur ise arka yay değişmeli.  WR’nin ön amortisörleri takdir topladı.  İlerde uzun bir tur kısmet olur ise öncesinde ön arka yayları Hyperpro ile değiştirmek iyi bir fikir olabilir.  Amortisör keçelerinin resimleri ekte.  Sertleşip çatlamışlar.  Dışardan ne olduğunu anlamak ise mümkün değil. Ancak sökülünce anlaşılıyor.  Tavsiyem motorunuzu kontrol ettirmeniz olacak.

Frenler;

Motoru aldığımdan bu yana kısa mesafeli sürüşler yaptım.  Lastikler değiştikten sonra ön frenler zayıf olduğunu fark ettim.  Hatta arka fren nerede ise daha iyi tutuyordu. Sebepleri detaylı aşağıda.

Ön amortisör sökülürken, fren körüğünün eksik olduğunu tespit ettik.  Bunu bende yeni fark ettim ve kendime kızdım
açıkçası.  Bu motora kim servis verdi ise bu parçayı nasıl olurda geri takmaz?  Gerçek bir embesil! Şanslıyım ki dükkânda tamir kiti vardı. Parça takıldı.

 

 

Balatalar ise ayrı bir rezalet.  Yanda resmini gördüğünüz ön balata yeni (aşınmamış) ve markasız!  Bunun piyasada 35 tl’ye (evet otuzbeş) satılan uyduruk bir mal olduğunu söylediler, İnternet’ten de gösterdiler.  Kaza yapsanız markası olmayan balatadan kimi sorumlu tutacaksınız? Evet Embesillik devam ediyor.  Bunu Brenta Enduro balata ile değiştirdik.
Arka balata ise ilginçtir Nissin marka idi.  Herhalde en son garanti kapsamında gidilen serviste taktılar.

 

 

Geldik fren hidroliğine.  Bakın ön arka fren hidroliği değiştirmek işçilik dahil 100 TL. Bu parayı vermiyor veya veremiyorsanız motora binmeyin.  Size sevdiklerinize ve kazada pert olacak motora yazık!  Çıkan hidrolik ile yeni hidroliğin renkleri için resim ekte.
Sonuç: Frenler derlendi toplandı.

 

 

Motor Yağı ve filtresi değişti;
Şaşılacak şekilde motorun yağı rengi, yoğunluğu fena değildi.  KN141 filtre (Motobakkal 100TL) ile Motul yarı sentetetil 10-40W yağ kullanıldı. WR250R bakım aralığı 5.000km veya 1 yıl, hangisi önce gelirse. Filtre değişince 1.3litre yağ alıyor.

Sonuç:
Sanayiden eve gelirken ilk fark ettiğim motorun gidişi duruşu ve gaz yemesi ciddi düzeldi.  Pazar günü arazide test edince daha iyi fikir sahibi olurum.  Biraz kullandıktan sonra amortisörlerin nihai ayarı için tekrar götüreceğim.

Peki sırada ne var?  Fazla bir şey kalmadı aslında bugün yapılanlardan sonra.
– Motoru tura hazırlamak için yapılacaklar;
Büyük Depo,  Soft case araştırması ve kuyruk taşıma demiri,
– Motorun görselliği için,
Etiket sökücü ile plastikler temizlenecek takiben sticker set araştırılacak.
Motorun alt kısmında boyada taş çarpması sebebi ile ufak atmalar var. Motoface Eyüp usta astar ve boya tavsiyesinde bulundu.
– Mekanik  olarak hava filtresi temiz, buji ise bir sonraki serviste veya depo değişirken yenilenecek.
Ayaklıklar (PEG) ve vites ayaklığı ise keyfe keder değişebilir.  Elcik koruma araştırması yapılacak. Offroada gidilecek ise bu     gerekli.  Manetler kısa katlanır tipten, Volkan usta orijinal manetinin fren hissi daha iyi der.  Bunlarda değişebilir.

Bugüne dek yapılan harcamalar;
Akü                                                     285TL
Lastik takma dahil                        1.200TL
Bugün yapılan tüm işlemler       1.700TL

Evet 3.200TL gibi bir bedel ile motor tertemiz oldu.  Bugüne dek yapılanlar 5 yaşında bir motora zaten yapılması gerekenler.  İşin özeti hepimizin motorlarına yapması gereken bakım işleri.  Unutmayın bu sayede motorlarınızı uzun yıllar emniyetli olarak kullanabilirsiniz.  Benden söylemesi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir