WR 250R Lastik, Akü, Yan Çanta Demiri

WR250R üzerindeki çalışmalar devam ediyor.  Hafif motor üzerinde planlı yapılan işler büyük keyif veriyor.  Evet geçtiğimiz hafta içinde yapılan işleri kısaca özetleyelim;

AKÜ;
Motor üzerinde yerine zor sığan ­­­­­­Plus Power marka 2018 bandrollü YTX7L-BS kodunda  7AH@12V bir akü bulunuyor idi.  Motorun orijinal akü kodu ile uyumlu olsa da bu akü daha büyük boyutlarda ve yuvasından taşıyor.  Sonuçta kablo demetine baskı yapıyor ve yan plastik zor kapanıyor.  Benden önceki sahibinin dikkatsizliğinin bir sonucu diyelim.  Cycle Akü (YTZ7S) ile değiştirdim.  Gayet güzel yerine oturdu.  Akü başlarına kolay şarj için kısa kabloyu da taktım.  Bu sayede yan plastiği sökmeden aküyü akıllı şarja bağlamak mümkün.  Akü şarjlı gelse de, battery tender ile şarjını tamamladım.   Gayet Güzel oldu.

Yan Çanta Taşıma Demiri;
WR’yi yolculukta da kullanma düşüncem var.  Bu amaçla özellikle soft case denen türde yan çantalar takmayı düşünüyorum. Akyazı Sakarya’da Selami Berberoğlu arkadaş gayet kaliteli yan çanta demirlerini özellikle WR250R için üretiyor.  Fiyatı da son derece makul. Sipariş ettim ve imal edilen çantalar kargo ile geldiler.  Takarken dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda yapılış sırasına göre yazmaya çalıştım,
1-  Kask kilidi iptal oluyor, sökülmesi lazım.  Bunu sökmek içinde iri bir tork anahtarı gerekli.
2- Arka kuyruk plastiğinin sökülmesi gerekiyor. 2 yan çanta demirini bağlayan ara parça buraya sabitleniyor.
3- Yolcu ayaklıkları (Peg) altına yan çanta montaj demirleri takılıyor.  Ben Yolcu ayaklıklarını komple iptal ettim.  Gayet de güzel oldu, zaten bu motora 2 kişi binmek gibi bir planım da yok.
4- Çanta demiri montajı için kaliteli alyan baş cıvatalar ile kilitli somunlar geliyor.  Yalnızca pegler için orijinal cıvatalar kullanılıyor.  Pegler sökülünce cıvataların boyu uzun kalıyor, ben iki somun ile olayı çözdüm.
5- Ben motorun egzoz tarafından takmaya başladım.  Egzoz üzerindeki plastik korumayı söktüm.  Demiri yerleştirip geri monte ettim.  Ara bağlantıyı önce kuyruğa bağladım. Daha sonra yan çanta demirlerine bağladım. Hiçbir cıvatayı sıkılamayın, her şey monte olduktan sonra sıkarsınız.
Sol taraf biraz uğraştırdı.  Demir üzerindeki delikleri genişlettim ve gayet güzel monte oldu.  Burada benim ilk defa WR250R için montaj yapıyor olmam yani acemilikte var tabii.
Selami arkadaş son derece yardımcı ve iyiniyetli  CRF250Liçinde bir takım parçalar imal ediyor.  Tanışın derim.  Ürünleri için Facebook linki şurada:  CRF250 Akyazı.

Yeni Lastikler;
Motorun üzerinde eski ve dişleri erimiş kılcal çatlamalar başlamış MTAS E07 vardı.  Yağmurlu bir havada lastik değiştirmeye giderken, sert frende motorun nasıl viraj dışına kaydığını deneyimledim (viraja park edip yola atlayan teyzeye selamlar)!  Ayrıca arka lastik 130,  WR250R orijinali ise 120 yani daha dar.  Daha geniş lastik bu motor için dezavantaj.
WR250R için farklı lastik seçenekleri var. Ne yapacağınıza karar vermeniz önemli.  Motor kullanım amacı offroad. Tek silindir, hafif, yüksek amortisörler….  Bu amaçla dişli ve özellikle çamurda iş yapacak bir lastik seçilebilir.  Bu lastiklerin dezavantajı ise asfalt hele ıslak asfalt sürüşünde kaymaları, ve çabuk bitmeleri.
Ben bu motorla patikalara girmek, çamurda gidebilmek ve tur yapmak istiyorum. Mesela Karadeniz yaylalarına.  Bu sebeple %60 offroad %40 asfalt olan Mitas MC23 lastikleri tercih ettim.  www.lastikdeposu.com ‘dan online sipariş verdim.  Aynı zamanda iç lastikleri de değiştirdim.  (Arkada Kenda iç lastik vardı, sanırım lastik değiştirirken yenilenmiş.  Ön iç lastik ise sanırım orijinal bridgestone idi, sübap paslanmış). Takım olarak hepsi 1.450TL tuttu, bir günde kargo ile adresime geldi.
Lastik değişim işi motolastik firmasının İstinye’deki yerinde yapıldı. Ön lastiği sökmek sertleştiği için zor oldu.  Bu firmayı da tavsiye ederim. Çok titiz bir ustası tertemiz dükkanında çalışıyor.
Motoru lastik değişiminden sonra gene yağmurda sürdüm.  Fren ve yol tutuşunda bariz düzelme var.

 

 

 

Peki sırada ne var?
– Motorun tüm sıvıları (radyatör, ön arka fren, amortisör ve yağ) değişecek,
buji  kontrol edilecek,
– Eski sahibi amortisörleri alçaltmış, eski haline getirilecek,
– Gidon yükseltme ve kuyruk taşıma demiri araştırılacak,
– Büyük depo araştırılacak.
– Sticker set konusu araştırılacak.
– Katlanır ayna araştırılacak.
– Soft case araştırılacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir