Teknoloji üretmeden İdeoloji üretemezsin. (Yaz bunu bir yere ilerde kullanırsın)

Merhaba,
Bu blogda pek politik olaylara girmedim.  Amma velakin gelinen noktada ve yurdumda yaşananlara bakınca aklıma düşenler aşağıda.  Bu patırtı ve rezillik hakkında düşüncelerimdir, takdim olunur.

Teknoloji üretmezsin, zor gelir sanayileşmek.  Kopyacılık kolayına gelir.  Her alanda olur bu. 500 metrelik caddede 4 tane süpermarket, 3 fırın, 3 tane de bakkal açarsın.

Biraz başarılı olan şirketin, yerli yabancı fark etmez, ürününü hatta web sitesini kopyalarsın.  Marifet gibi, ama ben daha ucuzum filan dersin.

Standart, kalite filan bunlarla işin olmaz.  Belgesi olmayan ürüne TSE basarsın, 3 günde ISO 9001 aldım der çıkarsın.

Ödemezsin vergini.  Her yerden çalarsın.  Çift bordro yaparsın,  evlerinde oturanlar hep akrabalarındır.  SSK borçların 0 faizle affolur nasıl olsa.

Korkmazsın çünkü yanına kalacağını bilirsin.  Ülke olarak hep bir taktik ayak oyunları ile geçer ömrün.

Sonra bir bakarsın bir takım ülkeler oturmuş çalışmış üretmiş kapına dayanmışlar.  Ham madde onlarda, en teknolojik ürün onlarda.  Eh sende de kredi kartı var açılırsın deryalara.  Nasıl olsa tüm ülke borçlu sende katıl aralarına çekinme. Neydi o slogan “sen her şeyin en iyisine layıksın”.

Ve derken olanlar olur.  Dönemsel krizde ülke olarak geri itiliveririz.  Bakınız 1994 krizi, 1999 krizi ve şimdi yaşananlar. Ama Allah’ı var, süre uzadı, artık bir 10 sene kadar geçiveriyoruz ekonomiyi ve sosyal yapıyı batırmadan.

Demem o ki, bu rantiye kafası ile gidersek devran döner periyod tamamlanır düdük çalar global hakemler.

Ne zamanki üretirsin yaratırsın, sistemde buna öncelik verir ve pozitif ayrımcılık yapar ha bak o zaman sen şekil verirsin hem ülkene hemde bölgene.  Bundan gayrısı dar alanda kısa paslaşmalar olarak kalır.

Son söz: Teknoloji üretmeden, ideoloji üretemezsin! Bari bunu öğren son 60 senede!

Haydi iyi akşamlar herkese.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir