TEDx Reset İstanbul’da idi

E-Mail kutuma düşen duyuru ile haberdar oldum.  Meşhur TED İstanbul’da üstelik evime çok yakın Maslak TİM’de organize ediliyordu.  Biletleri İnternet üzerinden aldım.  Cuma ve Cumartesi günü ailece gittik.

TED aşağıdaki sözcüklerin baş harflerinden üretilmiş;
Technology         Teknoloji
Entertainment      Eğlence
Design                Tasarım

http://www.ted.com/about/our-organization
Konferanslar serisi.  Yukarıdaki 3 başlık altında konuşmacılar söz alıyorlar.  Konuşma süresi sitelerinde 18 dakika olarak tanımlanmış.  Konuşmacılara para ödenmiyor.  Sponsorlar konuşmacı olamıyor.  Silah sigara kumar ve porno sektöründen sponsor kabul etmiyorlar!

TEDx serisi konferanslar ile ABD dışında ülkelerde düzenleniyor. Bu sene düzenlenen ise 5. si imiş.  Seminerin bende bıraktığı etkiler çok olumlu.   Hikayesi olan insanlar ve bunları dinleyen bilgiye zaman ve para harcayan bilinçli bir kitle bu şehirde yaşıyor.  (Seminere bilet alan 1.000 civarı izleyici vardı ki hiç bir ana akım medyada ben TEDx tanıtım haberi görmedim).  Diğer bir nokta ise günlük kısır gündemin dışında çok büyük bir dünya var.  Bunun ayrımına varıp yaşamak lazım.
Konuşmalar arasında verilen molalarda konuşmacılar ve diğer izleyiciler ile sohbet etmek çok keyifli ve detaylara inmek mümkün.
 
Peki nasıl izleyebilirsiniz?  Aşağıdaki link Türkiye’de 2014’de yapılacak konferansları sıralıyor.
TEDx 2014 Türkiye Programı

Peki bu güne kadar kimler Türkiye’de konuştu? Buna ilişkin link de aşağıda.  Semih Saygıner’in uzun ama ibret verici konuşması ile Aziz Kedi’nin dağınık ama çarpıcı konuşmalarını izleyin derim.
En Etkileyici 12 Türk TEDx konuşmacı

Tüm konuşmacıların kayıtları ise aşağıdaki linkte
TEDx RESET Konuşmacılar

Youtube erişimin engellendiği, Twitter’a baskı kurulan günümüz Türkiyesin’de  bu konuşmacıları dinlemek sanırım birbirimizi anlamaya çok faydalı olacak.   Özellikle yönetici konumundakilere tavsiye ederim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir