TED SIMON, Jupiter’s Travel’in yazarı bir vakıf kurmuş!

Ted Simon yıllar önce Triumph motoru ile dünya turu yapar ve anılarını “Jupiter’s Travel” isimli kitabında toplar.  O yıllar maddi zorluklar geçiren Triumph’u sponsorluğa ikna eder.  Yolculuk 4 yıl sürer, 1973 ile 1977 arasında.  Bir yerde Ted bir çok gezgin için rehber olur. Ama bugün Ted’in 1973’de rahatlıkla gezdiği ve anılarını yazdığı bir çok ülkeye gitmek imkansız.  Mesela Kuzey Afrika.
Ted ikinci yolculuğunu da 2001 ile 2003 yılları arasında yapar.  İlerlemiş yaşına ve geçirdiği kazalara rağmen yolculuğu tamamlar.  Bu sefer Triumph yeni yönetim ile finansal olarak çok daha iyi durumda olsa da destek olmazlar.  Konuştukları pazarlama müdürü saçmalar.  Varlıklı bir arkadaşı hazırladığı ama hiç bir zaman yola çıkamayacağı motorunu ona verir! (Triumph Tiger serisi motorlar için inanılmaz bir reklam fırsatını da böylece geri teper.)
Ted Simon’un bu gezilerine ait kitapları ve diğer eserleri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
www.jupitalia.com/

İngilizceniz varsa mutlaka okuyun hiç değilse ilk kitap olan Jupiter’s Travel’ı.  O yılların henüz bozulmamış dünyasını özlemeyen var mı?

Ted şimdi de bir vakıf kurmuş ve gezginlere destek oluyor.  Oldukça etkileyici bir danışmanlar kurulu da var.
İsimlerin çoğu ciddi dünya seyahati yapmış gezginler.
(Helge Petersen Ülkemizde Borusan’da yıllar önce bir söyleşi de yapmıştı).
 http://jupiterstravellers.org/

Sitede amaçları haberlerde görmediğimiz ve duymadığımız uzak coğrafyadaki hayatları gezginlerin gözünden bize aktarmak.  Halen 88 gezginin yolculuklarını bir kısmının kitaplarını bu siteden okumanız mümkün.

Motosiklet ile ilginiz varsa ve birazda “merak” ediyorsanız, siteyi iyice okuyun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir