Tasarruf Şart!

Her gün her şekilde enerji krizinden, artan benzin elektrik doğal gaz fiyatlarından etkileniyoruz.  Ve aylık masraflar sürekli artıyor.
Hatta Türkiye’nin bütçe açığının önemli bir kısmını yurt dışına ödenen enerji faturası oluşturuyor.
Aşağıdaki grafik 2011 itibarı ile fotoğrafı veriyor.  73Milyara ulaşan bütçe açığının yarısından fazlası tam 40 milyar doları Enerji faturasından geliyor.  (Kaynak Denizbank aylık bülteni).

Basit tasarruf önlemleri ile bireyler çok fark yaratabilir.
Evinizdeki işyerinizdeki aydınlatma armatürlerini elden geçirin.  Ciddi tasarruf sağlarsınız.  Evde sürekli yanan lambalarınızı enerji tasarruflu lambalar ile değiştirin.  Ara sıra lambaların tozunu alın.  Çok fark edecek.
İşyerinizde ise flörosan armatürleri bir gözden geçirin.  Tozlanan kirlenenleri temizletin.  Işık veriminiz artacaktır.  Ofisiniz için bir profesyonele proje çizdirip ışık hesabı yaptırın.  Modern armatürler ile aynı ışığı daha az watt kullanarak karşılarsınız.  Hele ofisinizdeki armatürler eskidi ise.  Bir de olayın dış aydınlatma boyutu var.  Park otopark bahçe gibi yerlerde kullanılan armatürler çok daha güçlü.  Bunlarda yapılacak çalışmalar ile ciddi enerji tasarrufu mümkün.
Peki ya petrol’e verilen paralar?  Burada da yapılacak çok iş var.  Bunları da başka bir yazıda ele alırız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir