Suriye Tatlı İşleri Fatih’te

Gazetelerde hafta sonu eklerinde Suriye Restoranları hakkında haberler tek tük çıkmaya başladı.  Bilenler bilir Suriye Mutfağı tek kelime ile muhteşemdir.  Ve yıkılmadan yağmalanmadan önce bir çok ismini yalnızca Suriyelilerin bildiği restoranları vardı….

Modern dünya Suriye’ye demokrasi (!) getiremeye karar verince her yer tarumar oldu.  Ve kaçan göçen Istanbul’a varabilen Suriyeli ustalar Fatih’te dükkanlarını açmışlar.  Üretiyorlar.  Bugün aradığımız lokantanın kapandığını görünce yanındaki dükkana girip tavsiye aldık.  Dükkanda herkes Suriye’li çat pat Türkçe biliyorlar.  Ne istediğimiz sordular, kebap diyince hemen yanımıza birini kattılar.  Ara sokakta yer alan salaş bir lokantaya gittik.  Aslında burası bir kasap.  Yanda da ocak yanıyor.  Önden nefis yeşillikler tabule kıbbe humus üstüne karışık kebap ve meşhur çayları.  Her şey o an taze hazırlanıyor.  Ve dikkatimizi çeken adamlar diğer restoranlara da et satıyorlar.  Tam yerindeyiz yani.  Ustanın oğlu yarımda olsa tükçe biliyor.  Unutmadan tabak isterseniz arapçası SAHAN.
Birde adamlar Der Azur’dan göçmüşler.  Benim yıllar önce bir iş için gitmişliğim de var.  Palmyra’ya yakın bir şehir!


Yemek bitti döndük tatlıcıya.  İsmi Saniora.  Meşhur Suriye işlerinin hepsi var.  Fiyatlar Suriye’den de ucuz gibi geldi bana.  Yada 5 sene öncesinden hatırladığım kadarı ile. Karışık aldık, künefe aldık.  Tabi hepsinden tattık.  Çok başarılı.
suriye tatlıcı11
Öncelikle bizim pastane erbabı gitmeli aslında.  Istanbul da bu iş o kadar sıradanlaştı ki. Hep aynı tatlılar aynı yerlerde birbirinin kopyası gibi.  Fatih’e gidip o küçük dükkanda iş nasıl özenle yapılır görmeliler.

Tavsiye edilir.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir