“Salondaki En Kötü Koltuk” Murat Murathanoğlu

Murat Murathanoğlu’nu tanıyorsanız, basketbol ile alakanız var demektir.  Murathanoğlu oturmuş hayatını yazmış son derece gerçekçi ve açık olarak.

Kitabın adı nereden geliyor derseniz;  basketbol yorumcularına tribünlerde en kötü yerler ayrılır ve onlarda buradan maçları anlatmaya çalışırlarmış.  Tabi önlerindeki ufak monitörler en büyük yardımcıları olur imiş.  Murathanoğlu hayatındaki iniş çıkışları da belki bu kötü koltuk ile isimlendirilmiş.  Hani hayat akıyor bende en kötü koltuktayım demek istemiş bilemiyorum.

Kitap yazarın çocukluğundan başlayıp basıldığı 2019’a dek olan hayatının bir hikayesi aslında.  Yani yalnızca basketbol anlatılmıyor.  Çocuk yaşta babası yeni bir açılım için rahat Istanbul hayatını bırakıp ABD’ye gider. Bir kaç yıl sonra ise ailesini yanına aldırır ve işte Murathanoğlu’nun sıra dışı hayatı da burada başlar. Nordica Miles Chicago,  Amerikan rüyası (eğer varsa) işte bu adrese binlerce kilometre uzakta diye tanımlamış yazar.

Murathanoğlu çok iyi bir okuldan mezun inşaat mühendisi ama sporu ve özellikle basketbolu çok ama çok seviyor.  Bunun için bir çok özveride bulunuyor, ve bunları da açık yazmış.   Aydan Siyavuş ile başlayan Türkiye macerası, klüpte olanlar (FB) medya da TV’de yaşadıkları ibreti alem niteliğinde.  Hele hele sonra bir klüp takımı kurması gençlere ümit olması ve destek bulmak için yaptıkları yaratıcı işler mesela Amerika’da olsa emin olun çok daha da ileri giderdi Murathanoğlu.  Ama kendisi bu ülkeye katkıda bulunmak için çalışmayı tercih etmiş, helal olsun.

Eşi ile olan tanışma macerası ise evlere şenlik, çok neşeli.  İkna çabaları……

Aşağıdaki linkte Murathanoğlu ile yapılan bir söyleşi var.  Kitaba ön hazırlık niyetine okuyunuz.
Murathanoğlu ile söyleşi Damla Karakuş

Yaşadığımız şu yılların bir özeti olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir