S.A.R.S vs Dubioza Kolektiv Red Bull Sound Clash 2015

Daha önceki yazımda Bosna Hersek’li grup Dubioza Kolektiv’den bahsetmiştim.  Grubun online kayıtlarını incelerken yukardaki önüme çıktı.

Youtube üzerinden izlemek için tıklayın,

Dubioza Kolektiv vs S.A.R.S. | FULL SHOW | Red Bull SoundClash 2015

 

 

 

 

 

 

Bir tarafta Sırp grup S.A.R.S diğer tarafta Bosna’lı Dubioza.  2 ayrı sahne karşılıklı kurulmuş.  Biri başlıyor diğer devam ediyor.  Karşılıklı şarkılarını yorumluyorlar.  Çok eğlenceli ve çok politik.  Şöyleki, anlatalım.

Öncelikle bu grupların şarkı sözlerini internetten bulup türkçe çevrimlerini illaki okuyun.  Çünkü sözler ağır.  Savaş sonrası jenerasyondan çiçek böcek aşk şarkıları beklemiyordunuz değil mi?

Her 2 grupta halen yaşadıkları politik çıkmazları, işsizliği, ümitsizliği, yaşanan göçü ve açlığı evet açlığı şarkılarında anlatıyorlar.  Dalga geçiyorlar, ironi yapıyorlar.  Ama durumu net ortaya koyuyorlar.

Mesela açılış şarkısı S.A.R.S’tan, şarkının Türkçesi Küflü Ekmek!
Budja Levac Modly Bread by S.A.R.S.

S.A.R.S. başlıyor ve Dubioza tamamlıyor.  Her 2 grubunda şarkıyı nasıl içten söylediklerine bakarsanız, Yugoslavya parçalanırken (1991-1992) gençlik yıllarında yaşadıkları veya şahit oldukları durumları görebilirsiniz.
Takiben gelen Firma İllegal Bosna Hersek idaresi için kullandıkları tanım.
Caju keza gene toplumsal eleştiri.
Dubioza’nın müziği enerji dolu full tempo, S.A.R.S daha dengeli ve senfonik (?) rock temelli.
Aklıma nerde Batı Avrupa ve ABD kökenli hiç bir grubun mesela açlık konusunda artık müzik yapmadığı aklıma geliyor.  Ee yaşamadıklarını nerden bilecekler.  Veya corrupt governments?

Bazen bir kitapta bulamadığınız politik gerçekçiliği işte böyle bir müzik grubunda tüm çıplaklığı ile bulabilirsiniz.  Dans ederken aslında halende sürmekte olan bir trajediye dahil olabilirsiniz.

Tavsiye ediyorum.
Dip Not:  Spotify ve Deezer’da gayet kaliteli kayıtları bulabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir