“Pudding Shop” Yazar Liz Behmoaras

Uzunca bir süredir herhangi bir kitap girişi yapmadım.  Ana sebebi başlayıp yarım bıraktığım kitaplar, yoğunluk vs.
Levantenler hakkında edindiğim kitapları halen okumaktayım. Toparlayınca yazacağım.
Bu arada Sabitfikir dergisinin 127. sayısında ilginç bir kitap tanıtımı var:  Pudding Shop, yazar Lisa Behmoaras.
Kitap 1960’lı yıllarda Katmandu yolunda mola veren gençlerin, hippilerin, buluşma yeri olan Pudding Shop üzerine bir kitap.

Çok ilgimi çekti, çünkü o yıllarda ana medyada yer almayan ciddi bir kültürel akım Istanbul’dan geçti. Bunların arasında Roger Waters’da var.  Ama o başka bir hikayenin konusu.  Lise yıllarımda Pudding Shop’tan hiç haberim yoktu. Bilsem mutlaka gider izler dinlerdim.  1970’lerin sonunda olsa da.  Yıllar sonra Lale Pudding Shop’a gittim. Hala duvarda bir pano var gezginlerin birbirine notlar bıraktığı.  Artık cep telefonu ve sosyal medya sayesinde anında iletişim o kadar kolay ki, bu tür yerler çok romantik kalıyorlar.

Kitabı edinip okudum. Tahmin ettiğim gibi akıcı bir dille yazılmış ve sizi sürüklüyor.  Eğer bir dönem ile ilgili sokaktan bilgi almak istiyorsanız tavsiye ederim. Yazar karakterlerini seçerken güncel olayları da işlemiş.  Karakterlerin bir kısmı da gerçek, örneğin Texas’lı Lilian.  Kitabın ilk bölümüne konu olan Hipi Karliçesi Perran’da gerçek hayattan alınan bir karakter.  Gerçek ismi Perihan Yüce!  Hayat hikayesi ve o dönem basında yer alan haberler için linkler aşağıda.
     Mynet Türkiye’de Hippilik
     Vesaire.org Yerli Hippi Kraliçesi

Hipi felsefesi üzerine derin (ve sıkıcı) sorgulamalar irdelemeler vs yok.  Ama nasıl bir hayat yaşadıklarının detayı var.  Aynı zamanda o yıllarda Istanbul’daki yaşam kadın erkek ilişkileri üzerine bir çok ipuçları var.  Keza 6. filo protestosu güneydoğu sorunu da karakterlerin katılımı ile yer alıyor.  Daha detaylı kitap yorumları için aşağıdaki linklere bakın lütfen.
      Hürriyet Yolu Sultanahmet’ten Geçen Çiçek Çocuklar
      Ogitto Bir Hippi Masalı
      Gazete Duvar 68 kuşağının İstanbul durağı: Lale Pudding Shop

Kitabın yazarı Liz Behmoaras’da çok ilginç.  Kitaplarına bakınca Osmanlı’dan başlayarak tarihi de yansıtan romanlar, röportajlar görüyorsunuz.  Çok ilginç.Ana akım medyada yer almayan ama çok zengin ve merak uyandırıcı konular bunlar.

Mesela Alman Subayının Evi isimli roman.  Alman askerlerin cephede yazdıkları mektuplardan yola çıkmış yazarımız.
http://www.milliyetsanat.com/haberler/edebiyat/liz-behmoaras-tan-savas-yillarina-dair-bir-roman/7908 

Kimsin Sen Jak Samanon yazar burada ailesinden esinlenerek Osmanlı’nın son döneminde Jack Samanon ve arayışlarını yazmış.  Kısa detay aşağıda.
http://www.oktayaras.com/kimsin-jak-samanon/tr/30836

Görüne o ki yazar kitaplarında kendi hayatından kesitler veriyor. Bence çok önemli.  Özellikle Istanbul’un yaşadığı ve hiç bitmeyeceğini düşündüğüm bu hızlı değişimde bir cemiyetin yaşadıklarını anlamak açısından.  Bakarsınız o yıllardan geri kazanabileceğimiz cevherler bulabiliriz belli mi olur.

Evet bu yazı bir ön tanıtım idi.  Kitapları edinip okuduktan sonra düşüncelerimi yazarım.  Tabi sizlerde kitapları edinip yorum yazarsanız sevinirim.  Size bir ipucu nadirkitap.com üzerinde yazarın bir çok eserini bulabilirsiniz.  Tabi diğer online satış sitelerinde de.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir