Nasıl elektrikli araç satın alamadım?

Nasıl elektrikli araç satın alamadım?
Aslında biz bu filmi 2021 yılının Kasım ayında da görmüştük.  Elektrikli araç almak için yola çıkıp, boş showroomlarda gereksiz görüşmeler yapmış idik.

 

 

 

Öncelikle her bayi elektrikli araç satmıyor.  KİA/Hyundai/Mercedes’te durum böyle.  Maslak’taki Hyundai bayi bana Cevizlibağ veya Anadolu yakasındaki bayileri önerdi!  En azından güler yüzlü idiler!

Mercedes’t durum daha da vahim. Davutpaşa’daki ünlü (!) Mercedes bayisinde gözünü önündeki cep telefonundan ayırmayan satış temsilcisi, elektrikli araçlar için ETİLER’e gitmem gerektirdiğini bildirdi.  Gene bilgi vermeyi, önündeki ekrandan stok araç durumunu bildirmeyi red etti! 3 kere sormama rağmen.

Keza KİA’da durumda farklı değil. Avcılar’da tüm modelleri (hibrit dahil) sergileyen bayi elektrikli araçlar için yetkili olmadıklarını aktardı!

3 firma arasında en kötü servis açık ara Mercedes! Tebrikler.

Ctesi günü Hyundai dışında gene Maslak’ta bulunan MG bayisine uğradım.  Doğan otomotiv araçları getiriyor.  Hibrit araç var, elektrikli araçlar Şubat gibi gelecek.  Ufak bir kaparo ile ayırabilirsiniz dediler.  Oldukça nazik ve ilgili idiler.  MG araçlar için menzil 450km imiş. Bu biraz sınırda, ama durun aşağıda esas bomba var.

Doğuş’ta VW ve AUDİ’yi pas geçerek direk Porsche’ye gittim.  Tek elektrikli araç Taycan.  Araç yok, ne zaman gelir belli değil!  Ve menzil 350km!  bu çok az değil mi sorusuna cevap, Porsche menzil vaat etmiyor sürüş zevki vaad ediyor.  Aracın başlangıç fiyatı 5Milyon filan..  Bu kadar paraya bu kadar az menzil olmamış.
VW ve Audi’yi pas geçme sebebim sürekli araç olmaması ve satış elemanlarının bunu anlatırken nerede ise gurur duymaları.  2 passat 1 Tiguan kullanmama ve çok memnun olmama rağmen muhattap olmak istemiyorum diyebiliriz.

Sonuç:  Eğer vaktim müsait olur ise KİA’ya ve farklı bir çözüm sunan Nissan’a bakacağım.
KİA 325PS/605NM/AWD/77,4kWh/50km menzil sunuyor.  Bu veriler çok cazip.

Nissan ise sürekli çalışan bir benzinli jeneratör ile elektrikli motoru tahrik ediyor.  3 silindirli benzinli motor ile tahrik edilen Jeneratör en verimli devrilerde çalıştığı için ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor.  Daha küçük pil paketi ile araç daha hafif.  Elektrikli motor ise 190PS/330NM torka sahip. Oldukça güçlü.

Ve Mercedes; Etiler’e gitme fikri bu trafikte hiç cazip gelmiyor ama firmada farklı seçenekler var.  Kısaca özetler isem;
EQA: 422km menzile sahip.
EQB: 407km menzile sahip
EQC: 403km menzile sahip.
Bu noktadan bakınca EQA en mantıklı olan çözüm, aracın 4WD AMG paket başlangıç fiyatı 2 milyon TL, tabi bulabilirseniz.
Sedanlara bakar isek.
EQE: 559km menzil
EQS: 649km menzil, çok etkileyici.  Evet aracın 5.8 milyon (Ocak 2023) fiyatı da oldukça çarpıcı.
İstanbul trafiğinde bir araca bu para bence verilmez, pardon.

Ama kendime şu açıdan kızıyorum.  2021 yılı sonunda Lexus ile görüşmüş idim. Nefis hibrid araçları ve 2.5litre motorlu araçları vardı.  Pandemi sürüyor önümüzü göremiyoruz diye beklemeye karar verdim o zaman. Hata yapmışım, almak lazımmış.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir