MOTOSİKLET TESTLERİ

29 Mart’da VSTROM’un yeni sahibinin garajında olduğunu yazmıştım. Kasım ayından bu yana çok farklı motorları test etme imkanım oldu. DL1000’in yerini doldurmak kolay değil.  Özellikle 9 yıl sonra bazı alışkanlıklar çok ağır basıyor. Yaptığım testlere dair kısa izlenimleri aşağıda yazdım;

Honda VFR1200:  Tek kelime ile şahane bir sport touring makine.  Frenleri çok iyi.  Linked ABS frenler sizi gayet iyi durduruyor.  O güçlü motora çok uygun frenler.  Ergonomi uzun boylu kullanıcılar için iyi.   Ve en önemlisi motor performansı muhteşem.  Asfaltta çok seri ve stabil şekilde ilerliyorsunuz.  Uzun Avrupa turları bu motorla çok keyifli olurdu.  Hele orjinal çantaları ile.  Süspansiyonlarda çok iyi.
-Bozuk delik deşik asfalt bu makine için değil.

BMW F800GS:  Çok kıvrak ve atak bir motoru var.800cc çift silindir ve beygir/ağırlık oranı en büyük avantajı.  Ön cant 21″ gerek virajlı yollarda gerekse toprak ve offroad’da başarılı.  Yakıt tüketimi çok düşük.  Benzin deposu selenin altında.  Ağırlık merkezi aşağıda.  Çok keyifli motor.
-Ön süspansiyonları progressive yaylar ile değiştirmek daha keyifli sürüş sağlayacaktır.

Yamaha Super Tenere 1200:  Yol canavarı, hemde hem asfalt hemde bozuk yolda. Ağırlığını hissettirmiyor, başarılı bir ergonomisi var.  Herşey olması gerelen yerde.  Süspansiyonlar gayet güzel.  Spor ve normal kullanım modları ile çekiş kontrolü enteresan.   Şaftlı.  Motoru çok canlı.
-260kg motoru arazide genede kısıtlayıcı.

Triumph 800 Tiger XC:  Başarılı motor ve ergonomi.  Asfalt kullanımında tur motoru gibi seri.  Ön cant 21″.  Toprakta kullanma şansım olmadı.  Görünen kalitesi yüksek.  Çok amaçlı bir motor.  Sürekli asfaltta ve kısa süre kullandığım bir makine.
– Türkiye’de satış sonrası servisi güçlenmeli.

Triumph Tiger 1200
Otoyol ve virajlı yollarda bomba.  Ergonomisi ve genel kalitesi çok iyi. Şaftlı makine çok ama çok güçlü.  Gaza reaksiyonlar çok iyi.  Hızlanma ve frende amortisör ve şasi davranışları başarılı.  Ağırlığını size hissettirmiyor ama o güçlü makinesini net hissediyorsunuz.
– Arazide ağır olması sınırlayabilir.  Türkiye’de servis ağı güçlenmeli.

Yamaha Fazer 800
Çok keyfli makinesi ve ufacık bir rüzgar koruması ile şasisi var.  1.90 boyumla motora sığamadım.  O gücü kullanmak benim için bu ergonomik yapı ile mümkün değil.  O motoru başka şasilerde değerlendirirlerse denemek isterim.

Honda Cross Runner
800 VFR motoru ve kompakt şasi ile şehir içinde virajlı yollarda çok keyif verici ve atik.  Toprakda da gidiyor ama arka süspansiyon kolay kapanıyor.  190km sürratte rüzgara açıksınız.
Ağırlık şehir içi asfalt ve çevre gezileri derseniz makul fiyatı ve denenmiş çok başarılı VFR800 makinesi ile neden olmasın?

Goldwing 1800
Amiral gemisi.  Torklu güçlü motoru ile asfaltta çok keyfili 2 kişi bol bagaj ile gezi mümkün.  Rüzgar koruması çok başarılı.  Ergonomisi de. Bu moturu sınıfı içinde eleştirmek bence mümkün değil.  Eğer 2 kişi asfaltta tur yapacaksanız bir bakın derim.   Tabi 6 silindir bu motorun fiyatını yukarıdakilerin üzerinde olduğunu da yazmak isterim.

Peki Vstrom’un yerini yukarıdakilerden hangisi aldı?
AZ SONRAAAA!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir