Motosiklet Fuarı 2015

Evet Fuarı en son ve en kalabalık günü olan “Pazar” günü ziyaret edebildim.  Ciddi kalabalık vardı.   Bu sene fuar idaresi giriş yanına yöresine yalnız motosikletlerin park etmesine izin vermiş.  Çok da iyi olmuş.

İlk dikkatimi çeken bir çok yeni veya benim yeni duyduğum motosiklet grubu oluşmuş.  Armasını yeleğini yaptıran gruplar halinde fuarı geziyor.  Organize toplum iyidir diyelim

Bu sene katılımcı sayısında da artış olmuş.  Genelde geçiş için boş olan 2 hol arasına (restoranın önü) standlar kurulmuş.  Ve bu sene yeni firmalarda var.

İlk önce nihayet KAWASAKİ bu sene fuara bolca motor seçeneği ile katılmış.  En ortada döne bir platform üzerinde NINJA H2 yerini almış.  210 beygir gücü ile sınırları zorlayan H2 çok şık.  Kafa granajı farklı.  Birde H2R var.  Turbo ve 320 beygir!!!  
Fikir vermesi açısından Ninja ZX10 için Barkın Bayoğlu’nun (Altın Elbiseli Adam) yaptığı testin linki aşağıda.  Oldukça eğlenceli bir test.
Barkın Bayoğlu NİNJA ZX10 Testi

Bunun dışında Versys 1000’de stand da idi.  Diğerlerinde olduğu gibi “OTURMAYINIZ” emir kipini içeren yazı da selesinde!  Yurt dışında iyi ve güçlü uzun yol motoru olarak değerlendirilen bu makineyi test etmek lazım.  Tabi test motoru var ise.  14.900 EU fiyat etiketi ile VSTROM 1000’den pahalı.  Ama 4 silindir olması daha yol ağırlıklık olması onu farklı bir kulvara da alabilir.

Bir diğer yakışıklı makine ise klasik retro görünümlü W800.  Yurt dışında uzun süredir satılan bir model.  10.000EU fiyat etiketi var.  Triumph Scrambler’a rakip konumda.

Yamaha Standında en büyük ilgi TRACER 900 üzerinde idi.  MT09 çıktığında çok sükse yapmış ve makul fiyatı ile ilgi çekmişti.  Test notlarımı yazmıştım.  benim çok hoşuma gitmişti.  Şimdi bu güçlü makine ile biraz daha uzun yol, biraz da rüzgar koruma istiyorsanız 34.000TL fuar fiyatı ile Tracer üretilmiş.  Fiyatı çok cazip.  Peki kendisi?  Derli toplu ve hafif bir motor.  Ergonomisi sürücü için güzel.  Arka sele dörtgen şekli ile garip.  (Sele 2 parçadan oluşuyor).  Gösterge yerinde dörtgen LCD blok var.  Deneyip test etmek lazım.  Ama görünen gelen ürünler satılmış ve Nisan ayına dek kuyruk oluşmuş.  Yamaha bir adım önde gibi.

KTM 1190 Adventure nin yanına 2 model daha getirmiş; 1290 ve 1050.   Yani büyük seyahat endurosu sınıfında 3 moelleri var.  Aralarında farklar tabi.  1290 cc 150 üzeri bir motor ile kim ne kadar offroad yapabilir bunu geçiyorum.  Ama KTM çok iddialı çalışıyor.  Şimdi kendilerinden yurt dışında fotoları dolaşan 690 adventure ile yeni 990 adventure modellerini bekliyoruz.

Ducati Korlas ile fuarda bolca motor sergiliyordu.  Benim dikkatimi ilk önce Scrambler çekti.  Pratik hafif ve neşeli bir motor imajı var.  Arka teker ve maşanın sele ile bütünleşmesi çok güzel.  Renkler de öyle.  Ve fakat o didon nedir öyle.  2 ince boru yükseliyor ve yükseliyor.  Daha agresif sert düz bir gidonu tercih ederdim.  Yağ filtresi ise en aşağıya bakıyor.  Darbelere aruz kalırsa sorun olabilir.  Gerçi bu tamamen asfalt için üretilen şehir motoru.  Şık ve moda tasarımı ile (gidon hariç)  takipçi yaratabilir.  Fiyatları Ducati içinde uygun. Standda 1200 Monster da vardı.  Ama benim en çok hoşuma giden Multistrada Piikes Peak oldu.   Evet yeni lansman değil ama ergonometrisi, güçlü motoru ve az da olsa offroad avantajı bence onu en kullanılır motor yapıyor.  Tabi tecrübeli kullanıcılar için.  Zira oldukça güçlü.

Evet İtalyan BENELLI 250 ve 650 naked tarz motorları ile fuarda idi.  Ve INDIAN’da alt katta Hudsan Derinin Mahmutpaşa tarzı ürün satılan büyük standında 2  farklı model ile sergileniyordu.  ABD’de bir ara çok tutulan oldukça eski bir tarihçesi olan Indıan Victory Motorsiklet firması tarafından yeniden hayata döndürüldü.  Bence farklı bir standda tanıtılmalı idi.  Bu tarz motosiklet sevenlerin bakması gereken bir makine de ülkemize bu şekilde giriş yapmış oldu.

Suzuki aynı yerinde DL650 ve DL1000 yanyana idi.  DL650’nin adventure sürümünü de getirmişler DL 650 XT tel jant,  3 çanta motor koruma demiri, karter koruma sis lambası gibi ekstralara sahip.  Fİyatları makul, DL1000 39.950 TL!!!!  Ve oldukça hafif.  1 litre sınıfında Suzuki geçte olsa yeni bir model ile yerini alıyor.  Binip karar vermek lazım.

Triumph bolca model ile sergileniyordu.  Scrambler Thruxton ve bunların varyasyonları yerlerini almışlar.  Yeni Tiger 800’de orada idi.  Tabi 1.200CC ağabeyi de.

Retro Cafe racer’a bir örnekte geçen sene olduğu gibi MotoGuzzi standında idi.

Alt kat satışta yapılan motor aksesuarlarına ayrılmış ve adam almaz durumda idi.  Üst koridorda da Motosiklet klüpleri yerlerini almışlar.  Yeni bir federasyon kurulduğunu duymuştum burada da  gördüm.   Konuşma fırsatım olmadı.  Umarım organize ve faydalı işler yaparlar.

Motosiklet fotoğraflarını ilerde ekleyebilirim ama, Webde zaten her modelin onlarca resmine ulaşmak mümkün diyorum.

Sonuç olarak her günü daha da kalabalık olan fuarın geniş bir motosiklet kullanıcısı kitlesi yaratmasını ümit ediyorum.  Karşılaştığım dostların söylediğini de ekleyelim.  Bu vergi yükleri ile motosiklet fiyatları çok ağır.  MTV ve ÖTV oranlarında indirim gerekiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir