Motorsiklet Fuarı “2017”

2017_turkiye_motosiklet_fuari_2017-660x330Evet senenin malum ayları ve geldik yeni bir motosiklet fuarına. İzlenimleri yazmak gerek.
En büyük fark bu sene giriş ücretli.  Ve katılımcı firmalara verilen davetiye sayısı oldukça sınırlı davetiye verilmiş durumda.  Bilet fiyatları da düşük değil.  Buna benzer bir uygulama 2 hafta önceki Boat Show Fuarında da uygulanmıştı.
Sanırım öncelikle sektör gerek ilgi ve alakayı ölçmek istiyor. Mankenler ile fotoğraf çektirmek için yarışanlar bu sene daha bir azdı.  Doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Ama öğrencilere dönük farklı bir fiyat kategorisi de düşünülmeli önümüzdeki sene.
Gelelim Fuara; her zamanki gibi üt kat üretici firmalara alt kat ise satışta yapan mağaza ve daha küçük firmalara ayrılmış durumda.  Fuarı detaylı gezmek için en az 1 net gün lazım.  Ben daha çok gözüme çarpan ve ön plan çıkanları yazmak istiyorum.

17YM CRF250 RallyHonda CRF250Rallye’yi tanımakta idi.  CRF 250’ye grenaj takılmış.  Enteresan asimetrik ön farlara sahip.  Etkin olduğum bir ön camda var.  Offroad ağırlıklı gezi yapmak isteyenlere uygun bir motor gibi duruyor.  20.000TL….. Bence yarım grenaj daha uygun olurdu.  özellikle offroad sırasındaki sürüşler için.  Öte yandan 250cc’deki rekabetin artması güzel bir durum.
Yeni Africa Twin gene yerini almıştı standda.   Gerek DCT gerekse düz versiyonu orada idi.  Belkide fuarın en iyi fiyat/performans oranına sahip motoru idi.  Aksesuarları da sergilemekte idiler.  Egzoslar, çantalar, konfor seleler gibi.

vs900maxresdefaultYamaha,  MT09 ve 07 ile başlattığı atağa devam ediyor.  Biliyorsunuz 09 3 silindirli 07 ise 2 silindirli.  Her ikisi de çok kullanışlı makineler.  Ve fakat 09 performansı ile heyecan veriyor.  Gerek MT09 gerekse Tracer09’u test ettim.  Şimdi bunların yanına retro XSR900 eklenmiş. Nefis renk seçenekleri ile orada idi.
07 platformu üzerinde de aynı seçenekler var.  07 versiyonların fiyatları da daha düşük 09’a göre.  Tabi 07 yakıt tüketimi de daha düşük.  MT07, Tracer07, XSR07!!!!  Bravo Yamaha.
Ama neden o muhteşem SUPER TENERE standın en arkasında onu anlayamadım.  1 litre uzun yol makinesi olarak daha önde olmalı idi.
Gelelim SUZUKİ’ye.  takip edenler biliyor, 2003 yılında aldığım VSTROM DL1000 motoru 60.000km kullandım.  Çok da memnun idim.  Ve fakat Suzuki mootsikleti geliştirme konusunda çok yavaş.  Hatta sıkıcı olacak kadar yavaş.  2003’den buyana geçen süre içersinde DL650 piyasaya sürüldü.  Çok ciddi talep gördü.  Sanırım 2015 yılında, yani piyasaya çıktıktan 13 sene sonra VSTROM1000’de yeni tasarım ürünü tanıttılar. Farklı ön far, daha verimli motor ve amortisör vaat ettiler.  Fena da durmuyordu hani.  Ama bu sene fuarda sunulan VSTROM 250 olmamış.  Evet binmek ve test etmek lazım. Ama ilk görüntü ergonomi ve sundukları yavan.  Bir de o fosforlu sarı renkleri kim seçti ise, artık bilemiyorum bence motosiklet tasarlamasın.  Mesela pavyon dekorasyonu yapsın bizde kurtulalım.  Evet bence fuarın bence en çirkin motoru idi!
Vstrom’u bir yana koyarsanız Hayabusa tüm heybeti ile orada idi.  Yeni SV650’de bence naked tarz için yakışıklı makine.  GSX-S100F  uzun asfalt yollar için çok güzel, çok güçlü.
ktmimagesKTM’e geçeyim buradan.  Bu sene standda farklı seçenekleri sundular. 1 litre üzerinde çok yakışıklı ve farklı seçenekleri var KTM’in.  Sürekli motorlarını geliştiriyorlar ve durmuyorlar.  Bunu takdir etmek lazım.  Enduro, Tur ve Naked (DUKE) serisinde çok farklı güzel seçenekler var.  Tabi bir de 200 250 450 sınıflarında kross enduro ve şehir kullanımına dönük motor seçeneklerini komple getirmişlerdi.  Hani bir yarım gün burada harcanabilir.  Kısaca gelişime ara vermeyip sürekli çalıştıkları için KTM’i tebrik ediyorum.
HUSQVARNA da orada idi.  KTM’nin satın aldığı Husky 701 benim hoşuma gitti.   690 platformu üzerine inşa edilmiş.  (Husky’nın kendi teknolojisi de bu arada sanırım kaybolup gidecek).  Test etmek isterdim.
Triumph Bonneville ve Bobber serisini 900 ve 1200 cc olarak size sunuyor.  Retro seviyorsanız şık makineler.  Ve tabiki Tiger 800 ve 1200 çok ciddi düşünülmesi gereken motorlar.  Her ikisi de çok şık ve teknik olarak güçlü.  Daha fazla kullanışlı olması sebebi ile 800 bir adım önde.
Burada bir ara verelim motorlara.  Anlaş Türk lastik üretici de geniş bir stand ile ürünlerini Sergiledi.  Kışın kullanıyorsanız kış lastiklerine bir bakın.  Ve tabi CAPRA serisi çok ilginç.  Yunuz ve Şahin ekiplerinin CAPRA-R kullandığını öğrendim.  Daha dişli olan sürümü ise CAPRA-X.  Yumuşak hamurlu lastikler, yapılarında Kevlar’da kullanılmış.  Africa’ya 2 lastik olarak düşünebilirim.
itu-end-tasAlt katta gözüme çarpanlar arasında İTÜ Endüstriyel tasarım bölümü öğrencileri de vardı. Farklı tasarımlarını sergiliyorlardı.  Çok hoşuma gitti.  Umarım bu konuda bizden güzel tasarımları yollarda görürüz.
Kawasaki, Moto Guzzi, Ducati, Enfield, Ural motosikler de fuarda idiler.  Ayrıca bol miktarda Scooter seçenekleri de.  Bu detaylar için sizin fuarı ziyaret etmenizi rica ediyorum.
Evet şimdilik ön taslak bilgiler bunlar.  Umarım 2017 yılında ülkemizde huzur hakim olur ve keyifle motorlarımızı süreriz…..
kedicik20170225_201631 (2).jpg

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir