Londra Motosiklet Müzesi

23519138_1584216594972187_3176376096469902857_nİsminden de anlaşılacağı üzere Müze Londra’da.  Metro alt yapısı ve otobüs ile ulaşım mümkün.  Peki bu müzeye gitmeye değer mi?  Değer,  bakın neden.
Müzenin kurucusu olan Bill Crosby 1932 doğumlu.  2. Dünya savaşını yaşıyor.  Savaşı takiben motosiklet dükkanı açıyor ve halen aynı adreste bulunuyor.  İlk aldığı bayilikler Mobylette NSU ve Excelsior.  Bu hali ile Bill yaşayan tarih.

1960 ile 1970 yılları arasında motosiklet toplamaya başlıyor.  Bir arkadaşı neden bunları sergilemiyor sun diye sorunca 1970’li yıllarda sergi işi başlıyor.  Müze 3 kez yer değiştirip bugünkü adresine geliyor.  Eski bir çiftliğe.

London Motorcyle Museum  

Facebook üzerinde de sayfaları var. Bolca resimli.

Müzede 2 ana salon var.  Bunlardan biri tamamen Triumph motorlara ayrılmış.  Çook eski yıllardan itibaren üretilen motorlardan birer tane var.
20180623_143301Özellikle V6 motoru görün ve hikayesini size gezdiren Bill’in oğlundan dinleyin.  Bir meraklı 2 tane 3 silindir Triumph bloğunu kullanarak V6 motor yapıyor. Müzedekinin dışında 1 tane daha var der.    İnanılmaz.

20180623_152336Diğer salon ise ağırlıkla artık üretimde olmayan İngiliz motorlarına ayrılmış.  Ariel Square Four en baş köşede.

Greg Staves isimli uzun yol motorcusunun motoru da orada.  Greg Motosikleti ile Amerika kıtasını boydan geçtiği motor müzede.  Kendisi aramızdan ayrılmış ama hatırası burada ve hala kanser araştırmaları için destek istiyor.

Müzeden çıkarken dükkanın adresini aldık.  Ve hikaye burada başladı aslında.  Otobüs ile dükkan 15 dakika mesafede.  İçerisi 2. bir müze gibi.  Benzin depoları duvarda ve çok şıklar.  Bir Japon iş adamı 10.000Pound vermiş satmamışlar.  3. oğlu ve eşi ile Bill dükkanda.  Bir yandan Triumph motorları restore ediyorlar bir yanda hayata dönen AJS motorları satıyorlar. Royal Enfield’de satıyorlarmış ama distribütör değişince ticari ilişki sona ermiş. Servis talebi devam ediyor der.

Bill direk konuya giriyor, müzenin yıllık kirası 40.000 POUND. Zorlanıyorlar.  Müzeyi sürdürecek bir yol yordam arıyorlar.  Eski motorlarımı satıp ödüyorum diyor bu yaşlı motosiklet tutkunu.  Sonra soruyor, sizin ülkenizde loto talih kuşu var mı? Varsa oynayın. Kazanırsanız da bizi hatırlayın diyor.

Konuştukça adamlar anlatıyor biz dinliyoruz.  Halen klasik motosikletlere şasi yapan firmalardan bahsediyor, ve Triumph modelleri arasındaki farklardan.  Dükkanda klasik Triumphları topluyorlar.  Fotoğraflarda gördüğünüz motorlar yepyeni duruyorlar.

Son olarak internet üzerinden yedek parça satışları da var imiş.  Kendileri ile yazışırsanız eski klasik özellikle de İngiliz modellere her tür parçayı bulma ihtimaliniz çok fazla.   Ve tabi mutlaka ziyaret edin.

GÜNCELLEME:

1- Şubat 2020 tarihinde müze maalesef kapandı.  Haraç mezat satışa gittiler.

2- 20 Mart 2020 tarihinde Bill 88 yaşında hayatını kaybetti.

Diğer detaylar için Facebook sitelerini takip edin lütfen.  Umarım dükkan çalışmaya devam eder.

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir