Kitap “Muzungu Kısa Donlu Beyaz Adam” Yazan Harun Çelik

Kitapçıda gezinirken seyahat ve gezi romanları arasında dikkatimi çekti, kapak tasarımında Beyaz bir adam elinde pipo. Yerde ise zincirli Afrikalı’lar. Kölelik zamanlarından kalma eski siyah beyaz bir fotoğraf. MUZUNGU KISA DONLU BEYAZ ADAM, yazar Harun Çelik.

Yazar, sub sahara (sahara altı) denen coğrafyada yer alan ülkeler olan Kenya, Etiyopya, Uganda, Tanzanya, Mozambik,  Güney Afrika’ya ait gezi izlenimlerini biraz paldır küldür bir tarz ile kaleme almış.  Bu ülkelerde beyaz adamın yaptıkları da ön planda.  Avrupa ülkelerinin yaptıkları kısaca yer almış.  Aslında Afrika’daki sorunlara temel olarak bu sömürü dönemi gösterilmiş.  Bunu dışında güncel politik siyasi durumlara ait fazla bir analiz yok.

Yazar üşenmemiş, gecekondu bölgelerini mülteci kamplarını da gezmiş sefaleti anlatmaya çalışmış.  Enteresan olan açlığın hüküm sürdüğü mülteci kamplarında değilde ümitsizliğin hakim olduğu gecekondu mahallelerinde tehlike yaşamışlar.

Bu arada gezdiği yerlerdeki camilere özellikle uğramış, ve beyaz tenli olduğu için tepki almışlar.  Müslüman olduklarını izah edince buzlar erimiş.  Görünen o ki Afrikalı siyah Müslümanlar beyazlardan nefret ediyorlar.

Gezdiği ülkelerdeki Osmanlı izleri ile Türk okullarını ziyaret etmeye ve bunlar hakkında bilgi aktarmaya özellikle önem vermiş.  İş adamları ile kısa temasları olmuş.  Türk konsolosluklarının ilgisiz olmalarını da ayrıca eleştirmiş.

Hızla okunan bir kitap. Eğer Afrika’ya ilgi duyuyor ve Türkçe kitap bakıyorsanız ilginç olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir