Kaz Dağları gezisi Hazırlıklar 8. Nisan 2009 Çarşamba

Kazdağları Istnabul’a çok yakın. Doğası ile hep çekici. 2002 yılında yazın Evciler üzerinden 2 motor kuzeyden güney kat etmiş Zeytinli’ye ulaşmış idik. BU sefer ilkbaharda, Husky ile solo ziyaret yapacaktım.

Hazırlılara Çarşamba günü başlayabildim. Yoğun iş temposunda arasında bu 14:30’da ofistenen çıkıp alışveriş yaptım. Bot, sırt çantası, yağ filtresi gibi eksikleri tamamladım. Diadora Botlar gezi süresince iyi iş gördüler. Deri olan botları yağlamak gerekli.

Eve geldiğimde saat 16:45’di. Husky’nin yetkili servisi ise telefona cevap vermiyordu. Enduro ve Motocross konusunda tecrübesinde şüphe ettmediğim Ata-Moto Ahmet’i aradım. “Geç gelebilir misin?” teklifini kabul ettim. (Servis akşam üstü yoğundu).

Bu bana hazırlanmak için zaman kazandırdı. Hemen eşyaları derledim. İnternet’ten yağ indikatörünün nasıl sıfırlanacağını öğrenip saat 19:00 gibi evden fırladım. Ahmet’in Karaköy’deki dükkânına vardığımda yoğun şekilde KTM 690 SM üzerinde çalışıyorlardı.

Ahmet’e internet üzerinde bir takım teknik bilgiler gösterdim. Bazı sitelerde yer alan balansör somunu sorununun benim motorda olmadığına sesini dinleyerek karar verdi. Motorun ilk bakımı burada yapıldı. Yağı ve filtresi değişti. Partikül filtresi temizlendi. 2. Partikül filtresini ise bulamadık. Zincire gerginlik ayarı yapıldı. Hava filtresi temizlendi. Yağ indikatörü sıfırlandı. Yan ayağı otomatik kapatan parça kesildi (bunun çok faydasını gördüm). Buji ve valf ayarı bir dahaki sefere bırakıldı.

Çalışmayan km göstergesi için ön diskin orada yer alan duyar eleman kontrol edildi. Çalıştığı voltmetre ile ölçüldü. Ön teker döndükçe diskte yer alan mıknatıstan bir sinyal üretiliyor. Ama bu LCD göstergede yer almıyor. Bu daha sonraya bırakıldı. Ahmet amortisör çoraplarını içinde çamur birikmesi sebebi ile tavsiye etmedi. Ön amortisörlerin üst keçelerine su bazlı gres yağı koymamı önerdi. 11:00 sularında dükkandan ayrıldım.

Eve gelince hızlıca eşyaları toparladım. İnternet üzerinden çalışmayan km saat ile ilgili bilgi topladım (çok da işe yaradı). IDO web sitesinden feribot biletimi aldım. 2003 yılında EMOK festivalinden satın aldığım mıknatıslı “tank bag”’in arka platforma ahtapotlar ile tam oturduğunu gördüm. Ağır malzemeleri buraya yerleştirmeye çalıştım. Saat 2:00’da yattım. Sabah 5:30’da kalkarak hareket ettim. 6:30’da İDO gişelerdeydim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir