Kaz Dağları Gezisi 4. Gün 12. Nisan 2009 Çarşamba

Sabah 8:30’da kalktım. 9 saat uyku çok iyi geldi. Aşağı indim ve sıkı bir kahvaltı yaptım. Otlar ile zenginleştirilmiş zeytinyağı nefis. Sucuklu omlet süper. Ekmekler çıtır.

Saat 11:00 gibi yola çıktım. Rota Edremit üzerinden Kalkım. Bu yol nefis. Ağaçlar arasında kıvrılarak giden kaliteli bir asfalt. Geliş yolunda da kısmen buradan gittiğimi anladım. Ama akşam yorgunluğunda tam fark etmemiş idim. Kısmet dönüşte keyfini sürmekmiş.

Kalkım’a vardım, pazar kurulmuş. 2002 yılında Zeytinli dönüşü Cemal ile (F650) bu yollardan geçmiş ve Kalkım’a varmış idik. Gene Pazar vardı. Köylülerden yol tarifi aldım. Aradan Gönen’e çıkacağım. Kalkım, Bağlı, Çiftlik, Cambaz, Çırpılar ve Pazarköy’e ulaşan kıvrılarak giden bir asfalt. Husky ile çok ama çok zevkli. Pazarköy’den sonra 2 rota var. Biri Fındıklı üzerinden direkt Gönen. Diğeri ise Orhanlar üzerinden anayol ve Gönen. Ben Fıdıklı üzerinden hareket ettim. Yolun büyük bir kısmı yapım aşamasında. Mıcır döküp bırakmışlar. Ama 10 km daha kısa. Dağ yolu sonuçta. Buradan kıvrılarak Gönen’e vardım. Burada hızlı bir benzin ikmali yapıp Bandırma’ ya devam ettim. Bu son 40km Belkide en zevksiz kısım idi. Dümdüz bir yol ve bolca rüzgar. Sürekli radar tehlikesi ki ilerde bir radar kontrol noktasına da rastladım. Sonuçta Feribot’a bindim. Burada, Çamlıbel’de gördüğüm 2 Varadero ile karşılaştım. Uluslarası Varadero toplantısı için yer bakmaktan dönüyorlar. Sanırım Mayıs’ta imiş. Biri ile Yeigöller’de tanımış idik. Ama ismini hatırlamıyorum.

Sonuç
Çok keyifli bir 4 gündü. Doğa uyanıyor ve her yerden tertemiz sular akıyor. Kazdağları’nda keşfedilecek çok rota var.
GPS’in haritalı olanın edinmek lazım. Husky’ye yan demirleri ayarlamak ve sırt çantasını da taşımamak veya hafifletmek şart. Ufak bir uyku tulumu ile ufak bir çadır da çok iş görecektir.
Ve tabiî ki geri döndüğüm noktayı ilk fırsatta tekrar denemeliyim. Bekle Kaz dağları.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir