İnsan olmak yada olamamak!

Etrafınızda göreceksiniz,  size ahlaki değerler içerisinde davranmayan ve çıkarı için yüzünü kızartanları.  Bunların bir kısmı yüzleşince, gözlerinize bakarak  aşağıdaki ifadeleri kullanıyorlarsa;
– Ben sana zarar verecek hiç bir şey yapar mıyım?
– Benim haberim yoktu, bilsem hiç yapar mıydım?
– Ben sorumlu değilim biliyorsun kararları ben vermiyorum, bay **** veriyor.

Diyorlarsa ve bu bir kaç olayda tekrarlanıyorsa bilin ki karşınızdaki o anlık çıkarı için sizi ikna etmeye çalışan ve sizi kandırmak için her şeyi söylemeye hazır olan bir insandır.  Bu tipleri hele de orta yaş ve üstü olanları sakın değiştirmeye çalışmayın, kendinizi kandırırsınız.

Sakince yüzleşmeye devam edin, sonunda ya kızacaklar ve sizi susturmaya kalkacaklardır ki hiç prim vermeyin ve aynı sakinlikte hata ve boşluklarını sakince sorgulamaya devam edin.

Bir ihtimal yakalandıklarını anlayacaklar ve sizi yalanları ile ikna edemeyeceklerini idrak edecekler.  Ama her halikarda sürekli bir pazarlık ve deneme durumunda olmaya devam edecekler.  Söylemleri hep şu eksende olacak “Ben aslında size zarar vermek istemezdim! Ben masumum, ne yapabilirdim ki?”

Evet seçeneğin vardı “insan” olabilirdin! Ama sen kaypak, çıkarı için rahatlıkla yalan söyleyen idare eden olmayı tercih ettin.  Yakalanmamayı umuyordun ki bir çok benzerin yakalanmadan idare edebiliyor, ama işte sen şimdi yakalandın!

Kendi çıkarları için yalan söyleyebilen, doğru olanı dile getirmekten imtina eden, bu tip insanlar hele büyük şehirlerde bolca var.  Kendine güveni zayıf olan bu tip insanlara en doğru yaklaşım, zayıf ve kırılgan olduklarını ima etmekten, hissettirmekten geçiyor da olabilir.  Bu sayede sizden uzak duracak ve çekineceklerdir.  Tabi bu karakteri taşıyan tipler ile her hangi bir iş, arkadaşlık, vs gibi ilişki içinde olmanızı asla tavsiye etmem.  İlişkileriniz kesinlikle mesafeli soğuk olmalı.   Onlara muhtaç olmamalısınız.  Onların size işi düşerse, karar sizin.  Ama unutmayın asla değişmeyecekler hep kaypak kaygan ve içten pazarlıklı olacaklar.  Verdiklerinizin karşılığını bir gün geri almayı hayal dahi etmeyin, ona göre davranın.

Şimdi bu yazı nereden çıktı diyebilirsiniz.  Sanırım farklı olaylar üst üste gelip de analiz yapmaya başlayınca bir tespit ortaya çıktı.

Sizin gözlerinize bakarak “bu duvar boyandı diyen kardiyolog doktora”, “hayır boyanmadı bak çatlak ve parmak izleri duruyor” dediğinizde, kabullenmek yerine bu sefer gözlerini kaçırarak bana öyle söylediler diyor ve telefonda konuşmaya çekiniyor ise açık olan bir nokta daha var demektir.  Eğitim önemli değil ahlak ayrı bir değer ve zayıf ise yapacak bir şey yok!

İş hayatında en hafif terim ile adil olamayıp haksızın yanında yer alıp, zayıfı ezmekten çekinmeyen ve  yüzleşince, yakalanınca masumu oynayan babanız yaşındaki adamları görünce aslında onlara değil örnek oldukları (!) çocuklarına acıyorsunuz!  Zira hepsi aslında zayıflıklarını çok iyi biliyorlar. Bunu kapatmak için de yukarıda bahsettiğim tiyatroyu oynamaktalar.

Siz bu tiyatroda yer almayın.  Bırakın onlar gene kendi ekürileri ve kafa denkleri ile ilahi komedideki karanlık yerlerine dönsünler.

Size düşen, doğruları söylemeye çekinmeyen dürüst karakterleri fark etmek ve onları kayırmak.  Kimseyi de hor görmeyin, yanılırsınız.  Hiç beklemediğiniz yerlerde bu değerleri taşıyan bireyler görecek ve onlarla yol almaktan mutlu olacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir