HUSQVARNA TE610 Bakım 2/2

Yapılan işlerin kısaca devamını yazar isek,
Akü tam şarj olmuş sorun yok. 5 yıllık akü seyrek çalıştırmaya rağmen işini görüyor. Akü Varta!

Benzin deposu komple söküldü.  Benzin pompası sağlam.  Filtrelerde sorun görünmüyor.  Benzin

pompası dışarda iken elektrik bağlantısını yapıp kontağı çevirdim çalışıyor.  2 tane filtre var, biri çay poşeti gibi ve temiz.  Diğeri ise arabalarda da kullanılan türde.  Bunu sökemedim zira kullanılan kelepçeler tek seferlik.  Ama içi fena görünmüyor.

Deponun 2 yanında 2 musluk var.  Bunlar bir hortum ile birbirine bağlı.  Heme depodaki benzini dengeliyorlar, hemde gerektiğinde buradan benzini tahliye etmek benzini biten motora yakıt almak mümkün.  Husqvarna bunlara dahi filtre takmış.  Yani benzin verdiğiniz aracı da koruyorsunuz.

En son şüpheli ise enjektör.  Ve bunu sökmek çok zor.  Loctite ile monte edilmiş olabilir bilgisi geldi, ve tamirat faaliyeti burada durdu.  Eğer sökebilse idim Bosch veya benzeri bir serviste kontrol ettirecek idim.  Bundan sonra serviste devam edilecek.

Bu çalışmalarım esnasında sürekli telefon ile destek veren Ata Moto, Ahmet Demirtaş’a da teşekkür ederim.  Keyifle yol gösterdi ve moral verdi sağolsun.

GÜNCELLEME 15 EKİM :
Sorun giderildi.  Oldukça basit bir problemmiş.  Basit ve ucuz:  BUJİ ARIZALI İMİŞ!
Aslında tamir yaparken altın kural öncelikle kolay olandan başlamaktır. Ama burada olaya ön yargı ile yaklaştım.  Fikir ve görüş aldığım kaynaklarda bujiyi dikkate almayınca gereksiz uğraştık.
Sonuçta buji değişti ve problem çözüldü.   Motor ilk günkü gibi tork canavarı!

Motoru güzelce temizleyip hareketli parçaları WD40 ile yağladım.  Takiben yeni plastikleri de taktım ve motor çok yakışıklı oldu.  Kuyruk biraz uğraştırdı ama gerisi çok kolay oldu. Resimler aşağıda.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir