HUSQVARNA TE610 Bakım 1/2

Uzun süredir Husky’yi ihmal ettik.  En son Muayene için MAslak TUV’e giderken binme fırsatım olmuştu. Dönüşte motor stop ediyor id. Perşembe günü arife ve tatil olunca zaman ayırmaya karar verdim.

Öncelikle Husqvarna sitesinde yetkili servis olarak görünen ENDURO LAB’i aradım.  Basit yağ değişimi ise yardımcı olabileceklerini ama ağır bakım ise başka bir servis önereceklerini telefonda öğrendim! Sanırım Husqvarna’nın web sitesinin de güncellenmesi gerekli.

Önerdikleri GVS motor aynı zamanda Husqvarna web sitesinde 2. yetkili servis olarak görünmekte. Aradığımda bakarız dediler.  Yedek parçanız var mı sorusuna pek olumlu cevap alamadım.
EMOK üyesi ATA MOTO Ahmet’i aradım oda GVS motoru tanımıyor.

Stop etme ve dengesiz çalışma durumuna yorumu 1 sene bekleyen benzini değiştir ve çalıştır olarak aldım.  Bu durumda kolları sıvadım.  İşte yapılanlar.

Motoru arka sehpaya aldım (Bike Lift). Aküyü söktüm ve battery tender ile şarja başladım.  Battery Tender çok iyi bir cihaz.  Parasını akülerinizi koruyup ömrünü uzatarak size geri ödüyor.  Tavsiye ederim.
Bunu takiben benzini boşalttım.  Husqvarna tasarımında detaylar çok iyi çözülmüş.  Deponun iki yanında iki musluk var.  Bunşarın altında da hortumlar var.  Motorun sürüş konumunda sağa denk gelen musluğu kapadım ve hortumu açtım.  Sol taraftaki musluk açık olduğu için hortumdan gelen benzini boşalttım.  Daha sonra ise sol musluğu açıp iyice depoyu boşalttım.  Takiben hortumları yerine taktım.

Hava filtresi orjinal olan ve artık çok kötü durumda. Twin Air  filtre ile değiştirdim.  Yeni filtreyi takmadan Motaks rahmetli Sertaç’tan aldığım mavi yağ ile iyice yağladım.  Hava filtresini sökerken ve takarken aman dikkat, aşırı sıkarak vidaları yalama yapmayın. Twin Air uygulama kılavuzında filtreyi iyice yağlayıp 1 gün bekleyin diyor (bu noktaya dikkat).

Ardından alt tapayı ve yan filtreyi gevşeterek motor yağını boşaltmaya başladım.  Ve yarım bardak yağ çıkınca aldı beni bir düşünce.  Neyseki yan çelik filtreyi sökünce yağın geri kalanı boşaldı. Toplamda olması gereken kadar (yaklaşık 1.5litre) yağ boşaldı.  Rahat bir nefes aldım.
Yağ değişimi için aşağıdaki youtube linki tavsiye ederim.

https://youtu.be/-Nj3XmZ7YBM

Yağın tamamen boşaldığından emin olduktan sonra filtreyi HIFLO yeni fitre ile değiştirdim.  Büyük bir ihtimal ile içindeki de iyi durumda idi ama elimde 4 yedek filtre varken ekonomi yapmak mantıklı gelmedi.  1.45 litre Castrol 10-40W yağ ile motoru doldurdum.

Aküyü taktım ve voltmetre ile ölçtüm.  Dururken 12.5 V civarı, Marşa basarken ise12’ye iniyor ama düşmüyor.

Motor çalışıyor, sesi gayet sağlıklı ama 10 saniye kadar devam edip stop ediyor.  Motoru sürmeyi denedim ama start alıyor ve bir müddet sonra stop ediyor.
ATAMOTO Ahmet ile konuştum.  Hava filtresinin yeni yağlı ve az geçirgen olmasına bağladı.  Kullan açılır görüşünde.  Eh twin air de aynı şeyi uygulama kılavuzunda yazıyordu.

Aküyü tekrar akşam şarjına bıraktım.

Cuma akşamı veya cumartesi tekrar deneyeceğim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir