Husqvarna TE 610 Hava Filtresi, Ön Arka Fren Balataları

TE610’un sağ tarafında hava filtresi kutusu var.  Burada sünger tip Twin Air filtre kullanılmış. Bu filtreni içinde bulunduğu plastik kutuyu sabitleyen vidalar dikkat istiyorlar.  Aşırı sıkılmaları durumunda somun (plastik kutu içinde olan) sıyırabiliyor.  Çözümü zor değil:
1- Benzin deposunu 2 tarafındaki muslukları kullanarak boşaltın.  (öcesinde 2 muslupu birbirine bağlayan dengeleme borusunu sökün).  Depoyu şasiye sabitleyen vida ve somunları sökün. Deponun altındaki 2 benzin hortumunu klipsleri sıkarak çıkartın.  Elektrik soketini sökün. Depoyu Çıkarın.  takiben Kutuyu da sökün. Bu işlemler ilk defa yapıyor olmama rağmen 1 saat sürmedi.  Tecrübeli iseniz daha kısa sürecektir.

2- Çıkan hava filtresi kutusunda problemli vidaların başını matkapla çürüterek çıkarın.  Yeni vidalar edinin.  Somuna isterseniz benim gibi kontra (set screw) takın.
3- Çıkan yağ filtresini bulaşık deterjanı ile veya bu iş için üretilen temizleme kimyasalları ile temizleyin.  Istanbul’da Motax’da hem temizleme solüsyonu hemde hava filtresi yağı buldum.  Tavsiye ederim.  Hava filtresini temizlemek için balata temizleyici kullanmayın, süngere zarar verebilir.
Hava filtresini temizledikten sonra kurumasını bekleyin ve öze yağı ile yağlayın.  Kullandığınız malzemenin kullanım kılavuzunu okuyarak işlem yapmanızı tavsiye ederim.

4- Hava filtresinin arkasında bir boru ile motora hava gidiyor. Buna ayrı bir hava filtresi takabilirsiniz.  Kelebekte yağ birikmesini engelliyor imiş.  Fakat seçilen hava filtresinin ebatları küçük olmalı ki hava filtresinin kutusunun arkasına sığabilsin.  Bu fikri veren site linki aşağıda.
http://rickramsey.net/TE610mods.htm#venthose

5- Ön ve arka fren balatalarının değişimi.
Özellikle Arka fren balatası 3 yıldır her türlü şartta görev yapıyor. İnceldiğini görebiliyordum.  Bunun için EBC balata buldum ve değiştirdim.

Ön fren balatası daha iyi durumda idi ama bunu da Motax’dan aldığım Gold balatalar ile değiştirdim.  Özellikle çamur tahliyesi için tasarlanmış olan (biraz daha pahalı) olan modeli, kullanım ömrünün uzun olması ve fren emniyeti açısından tercih ettim.

Yukarıdaki işlere ait resimleri zaman olunca ekleyeceğim.  Özellikle hava filtresi üzerinde yapılan çalışmalar ile ilgili olanları.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir