Husqvarna TE 610 Debriyaj Maneti ve Elcik Koruma

TE610, Husqvarna tarafından Dual Purpose olarak lanse ediliyor. 140kg, 6 vites, 50HP…. Yani yol yapabilir, araziye dalabilir, yaylalara tırmanabilirsiniz. Bir yerde motorun yapabilecekleri sürücüsü ile sınırlı.

İlk motorum XT600E’nin daha güçlüsü, ve hafifi. Kullanımı da çok kolay, hele şehir içinde bisiklet kadar rahat.

Tabi motorun ana hedefi patika toprak ve ormanda gezinme. Klüpten arkadaşlar ile bu gezintileri yaparken düşmek son derece olağan. Tabi elcik korumanız yoksa manetlerde ilk zarar gören parçalar.

Yamulan debriyaj manetini düzelltik ama bir sonraki seferde kırıldı. Bayırda tekere gelen motor ile artistik görüntüler sergilemişim, arkadaşlar anlatıyor.

Husqvarna’nın Türkiye distribütörü Kanuni’de manet yok, sipariş etmişler yolda imiş.
Aprilia 4.5 Husky ile aynı maneti kullanıyor. Ferco’da manet var.
KTM LC4 620SX 95’de Husky TE610 ile aynı maneti kullanıyor ve Spormoto’da manet var.
Spormoto’dan alınan maneti monte ettim sonuç başarılı. Yolda test ettim sorun yok.

Kırık manet Husky, Sağlam manet KTM.

Elcik koruma ise Zeta marka, Ankara Rider’dan temin edildi. (http://www.rider.com.tr/) İşçiliği ve kullanılan malzemeler son derece kaliteli . Aluminyum bar üzerine plastik rüzgar kesiciler monte ediliyor. Ürünü seçerken gidon kalınlığına dikkat etmek gerekli. Husky’nin gidonu ortada 28mm uçlarda ise 22mm. Buna uygun montaj parçaları olan ürünler tercih edilmeli.

Montaj sırasında, gidon uçlarının beklenenden daha dar olduğunu keşfettim. Buna çözüm olarak geçme parçaları yeniden imal ettik. Bir diğer çözüm ise matkap ile gidon iç çapını genişletmek.

Montaj sonrasında görünüm.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir