“HOLY COW” Sarah Macdonald’ın Hindistan anıları

Büyük lokma ye büyük söz söyleme diye bir laf vardır.  Sarah Macdonald okuldan mezun olur ve Avusturalya’da gençlerin yaptığını yapar uzun bir tatile çıkar.  Son durak Hindistan’dır.  Her türlü sevmez hatta nefret eder ülkeden.  En son uçağa binerken hava alanında zorla el falına bakan tuvalet temizlikçisi, geç evlenecek ve tekrar geleceksin der! Küfür bela uçağa biner!

Ve aradan yıllar geçer, medyada iş bulur TV programları yapmaya başlar.  Kendi hayatını Avusturalya’nın oldukça medeni ve geniş mesafeli dünyasında kurmaya başlar.  Bu arada sevgilisi ABC muhabiri olarak Hindistan’a taşınır.  Derken oda arkasından gider ve macera başlar.

Sarah ülkeyi gezer, arkadaşlar edinir, ciddi hasta olur ve Hindistan’daki dinleri araştırır.  Ateist bir ailede yetişmiştir, ve olayların içinde bir yaradan arar farklı dinleri araştırarak. Her dinin kutsal saydığı bölgelere zor bel da olsa gider.  Her gittiği yerde kendini geliştirecek bir şeyler de bulur.  Ve bütün anılarını oturur yazar.  Hindistan’da yaşadığı kontrastlar, zıtlıklar onu yıldırmaz aksine ülkeye daha da çok bağlar.  Nişanlısının savaş bölgelerine ziyaretleri, Afganistan savaşı sırasında Pakistan’a yaptığı ziyareti de kitapta bulacaksınız.

Kitap İngilizce ne zaman tercüme edilir bilemem. Ama Hindistan hakkında “içerden” samimi ve filtresi bilgiler isterseniz tavsiye ederim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir