Her motosikletçinin uğrak noktası “TUVTURK”

Ruhsatlarınızı kontrol edin, trafik muayeneniz geçmiş olabilir.  İlk polis kontrolünde tatsız bir ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Maslak Atatürk Otosanayi içinde yalnızca motosikletlerin muayenesini yapan TUV TURK istasyonu var.  Tavsiye ederim.  Genç arkadaşlar seri bir şekilde işlerini yapıyorlar.  (Benzeri bir istasyon Kızıltoprak’ta da var ama ben hiç gitmedim).
Torba yasa biz motosiklet sürücülerine de yaramış durumda zira gecikme cezaları birkaç lira tutuyor.  2015 Hazirana kadar bu af dönemi geçerli.

Meraklısıma önemli noktalar,
1- Internet üzerinden randevu alın. Bu sırada aracınızın vergi cezası vs de kontrol ediliyor.  Varsa bunları sistem size bildiriyor, yatırmanız gerekli.
2- Motosikletin ruhsatında kaç kişilik kullanım yazıyor? Kontrol edin.  1 kişilik ise trafik şubeden bunu düzelttirin.  (Benim ruhsatta tek kişilik yazıyor idi.  Ruhsatı değiştirmeme gerek kalmadı. Trafik şubeden düzelttiler.  Sistemde 2 kişi yazınca sorun TUV’de sorun olmadı).
3- Kaskın sizin için sorun olmaması lazım.  (Kask kullanmayanların benim blogumu okuması zaten mantıksız).
4- Motosikletin korna, sinyal, stop ve kısa uzun farlarını mutlaka kontrol edin, işlerliğinden emin olun.
5-  Motosikletin frenlerinden emin olun.  Özel makinede ön ve arkayı ayrı ayrı kontrol eden makine var.  Ön tekeri sabitleyip motor çalışırken arka freni test ediyorlar.  Arka tekeri sabitleyip, hareketli tamburlar üzerinde de ön freni test ediyorlar.  Zaten frenlerde sorun var ise,  hayati tehlike yaşıyorsunuz demektir.
6- Ödemeyi istasyonda kabul ediyorlar. Bankaya havale vs yapmanıza gerek yok.
7- Motorunuzu önceden yıkatın veya biraz tozunu alın.  Şasi motor numaraları okunaklı olsun.
8- Ruhsatta yazan renkler ile motosikletin şasi ve motor numaralarını illaki kontrol edin.  Tecrübe ile sabit ki yanlış yazılabiliyor.  Mesela gümüş metalik motor için LACİVERT!  Kimler mi?  Bayiler,  muameleciler!  Aslında motoru alırken bunları kontrol edip düzelttirmek lazım.
Ama siz gene de kontrol edin terslik olması muayenede kalmayın.  Eğer renkte sorun varsa, muayene de sorun olabilir.

Dediğim gibi Haziran 2016’ya kadar gecikme cezası birkaç lira.  Değerlendirin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir