“Hastasıyım bu oyunun” Yazar Kaan Kural

Kaan Kural’ı basketbol maçlarındaki heyecanlı anlatış tarzından tanırsınız.  Amerikan Profesyonel Basketbol ligi NBA’yi ciddi takip ve analiz eden Kural gazete yazılarını bu kitapta toplamış. Sporcuların ve NBA’in dinamiklerini ve başarının nasıl geldiğini yazmış.
Sahada izlediğimiz sporcuların kariyerlerini takım içi ilişkileri ve takım olmak için gösterilen eforu anlatmış.

Mehmet Okur ve Ersan İlyasova’nın gelişimleri de kitapta yer almış.  Süreyya’nın aldığı madalyada.

Eğer basketbol veya spor le ilgileniyorsanız okumalısınız.

Beni en çok etkileyen kısım ise NBA’da oynayan 450 sporcu arasına giren ama takımda ilk beşe girmede zorlanan “bench”teki sporcuların verdikleri mücadeleyi anlattığı bölüm oldu.  Maçta alacakları 1 dakika için saatlerce antrenman yapan ve o şansı en iyi şekilde değerlendirmek için uğraşan oyuncular.

Kitapta Litvanya basketbolu hakkında da bilgiler var.  Her turnuvada başa oynayan ve nüfusu 3 milyon olan ülkeden bahsediyoruz.

Burada bir parantez açmak gerekli.  Eurolig’de oynayan takımlarımızın maçlarına bakın. Genelde başarılılar ama takımda ilk beşte kaç Türk oyuncu var?  Mesela Fenerbahçe’nin son oynadığı Cedevita Zagreb maında 12 kişilik maç kadrosunda hepi topu 3 Türk oyuncu var!  Geçen hafta Malaga’yı deplasmanda yenen Efes’in kadrosunda ise 4!  Garip değil mi?  75 milyon olan nüfusumuzun yarısı 30 yaşın altında! Yani Litvanya’nın 25 katıyız!  Ama kolaya kaçıp iyi oyuncuları ithal ederek sonuca gitmeyi tercih ediyoruz!

Parantezi kapatalım. Kaan Kural iyi iş çıkarmış, umarım son yıllardaki yazı ve incelemelerini derleyeceği 2. bir kitap daha çıkarır.

Son olarak aşağıdaki linkte kitap hakkında yorumları bulabilirsiniz.
http://arsiv.batug.com/kuralkitap.htm

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir