F800GS Zincir Bakımı

Son zamanlarda zincirden ses gelmekte ve 1 ve 2. viteslerde motor freninde gariplik hissetmekte idim.  2011 model motor 17.000 KM ‘de ve halen orijinal zincir takılı.  Zincir hem ses hemde sürüş hissiyatı ile bakım zamanının geldiğini söylüyordu.Motoru orta sehpaya aldım ve sırası ile aşağıdaki işlemleri yaptım.
1- Önce zincir koruma için plastikleri sökmek gerek.
Bu işlem için gerekene TORX anahtarını bulamadım.  Halbuki 4 parça orijinal avadanlıkta vardı diye hatırlıyorum.    Dert etmedim ve arka plastik koruma ile ön dişlinin önündeki plastik korumayı söktüm.  Ön dişliyi koruyan plastik parçanın 2 vidasının gevşek olduğunu fark ettim.   Ön dişlinin orada  beni bir sürpriz bekliyordu.  Resimde göreceğiniz üzere orijinal anahtar düşüp oraya bir şekilde sıkışmış! Ön dişliye gelse olmadık sıkıntıya sebep olabilirdi!  Tahminim koltuğun altındaki yerinden sarsıntı ile düşmüş olması yönünde.
2- Mazot ve bir bulaşık fırçası ile zinciri ve dişliyi temizledim.  Bez ile iyice sildim.  Kir pas aktı ve zincir tertemiz oldu.  Ön dişli koruması altından çıkan çamur yağ karışımı bulamaca dikkat!
3- Plastik korumaları yerine taktıktan sonra zincirdeki boşluğu ölçtüm.  4 cm civarında idi.  Bunu almak için arka tekeri tutan somunu gevşettim.  Ayar vidalarına baktığımda ise beni 2. bir sürpriz bekliyordu.  Tekerin sol tarafındaki ayar vidası tam sıfır oturmuyor yani boşluk vardı.  Buda arka tekerin çarpık durması demekti.  Demek ki arka teker patladığında tamirciye götürmek için söktüğüm tekeri yerine iyi monte etmemiştim!!!!!

Arka vidaları yarım santim kadar her iki taraftan da gevşettim. Ve sabitledim.   Tekeri tam olarak yerine oturtup ana somunu güzelce sıktım.  Tekeri döndürüp zincirde kasma olup olmadığını kontrol ettim. Herşey normaldi.

Sıra geldi test etmeye.  Sonuç mükemmel.  Zincirdeki ses ve 1/2. vitesteki o kararsız durum kayboldu.  Motor lineer ivmeleniyor ve motor frenine güzel cevap veriyor.
Sizlere önerim peryodik olarak zincirinizi temizliğini, gerginliğini, plastik korumaları tutan vidaları  kontrol etmeniz olacak.  Ayrıca sele altındaki 4 parça takımı da (tonavida, kurbağa anahtar torkx anahtarı) kontrol edin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir