F800GS Fren Balatası Değişimi

2011 model F800GS’de ön frenlerden ses gelmeye başlamış idi. Bayram seyahati sırasında özellikle sert frende duruş anında ses geliyor idi.  Balataları sökmeden gözle yaptığım kontrolde ise balatalarda yeterli kalınlık vardı.  Buna karşın fren şakaya gelmez düşüncesi ile balataları değiştirmeye karar verdim.
Borusan yalnızca ön 2 takım balata için indirimlerden sonra 345TL+KDV ve tabi artı işçilik verdi.  Bunun yerine hem 2 ön hemde arka fren baatalarını işçilik dahil 315TL’ye EBC HH balatalar ile değiştirdim.  Mekan Yücel Motor, Maslak oto sanayi.  Telefon ederseniz onlar balataları sizin için hazır ediyorlar.


Sökülen ön balataların kalınlıkları yeterli idi normal aşınma dışında göze çarpan bir durum da yoktu. Arka balata ise daha çok aşınmış ve kenarlarında kırılmalar oluşmuş idi. Mengeneye sıkıştırılmış olarak tüm balataların fotolarını görebilirsiniz.  Arka balatadaki kırıklar ise sarı elips içinde.
Sonuçta arka balatanın değişme zamanı gelmiş.   Hem ön hem arka orjinaller Brembo olmasına rağmen 3 yıl ve 13.000km’de bu hale gelmeleri enteresan.  
Servis sonrası uzunca sürdüm.  Halen balatalar diske alışma aşamasında ama performansları çok daha iyi.  Yukarıda bahsettiğim seste ortadan kalktı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir