F800GS 3. Servis

En son yağ değiştireli 1 yıl oldu, motor 12.300km’de idi.  Yani 4.000km yol yapabilmişiz 1 senede.  Buna karşın bir dolduğu için 1 ay gecikme ile servis yapıldı.
Kısaca yapılanlar aşağıda.
Yağ filtresi ve Yağ değişti.
Yağ filtresi gene Borusan’dan orijinal alındı 48TL.  Mslak Otosanayi’de HIFLO filtiflo buldu 45 YTL. Üşenmeden Borusan’dan alıverdim.
Yağ filtresi montajı hakkında pratik bir izlenim,
Yeni yağ filtresini temiz yağ ile doldurun.

Filtrenin contasına temiz yağ sürün.
El ile sonuna dek filtreyi sıkın (takı).

Alet ile filtreyi 3/4 tur daha döndürün.

Yağ olarak Motul’u ısrarla tavsiye ettiler.  10- 40W  Motul kullandık.  Dönüşte intiba olumlu, motor daha iyi gaz yiyor.  Demek ki 1 sene olunca yağı değiştirmekte fayda var.

 Fren hidrolikleri kontrol edildi.  Ön rezervuar zor açılıyor.  Tırnakları var.  Bir kişi tırnaklara basarken bir kişi de kapağı açıyor! Çokta pratik bir tasarım değil.  Youtube’da gördüğüm, hidrolik kendinden akacak.  Yağdaki su miktarını ölçen bir alet ile kontrol edildi.  +4 su ve tam kırmızı ikaz verdi.  Yani değiştrmek gerek.  Hava ile çekilmeyecek ve 4 kez devir daim yapılacak.  Bizde öyle yaptık.
TRW DOT4 hidrolik kullandık.
Internet’te bu konuda aşağıdaki filmi de tavsiye ederim.
YOUTUBE F800GS Fren Hidroliği değişimi

Kater tapasını dikkat!

SW MOTECH alt karteri alalı sanırım 6 ay oldu.  Neyse onu da taktık.  Montajı çok zor değil.  Genel itibarı ile derli toplu.  Fakat karter tapasını kapatıyor! Daha iyi bir tasarım olabilirdi.  Şimdi karter korumayı sökerek tapaya ulaşılabilecek.

Son olarak da zinciri biraz gerdik, iyi de oldu.  Bu işler 3 saate yakın sürdü.


Toplam maliyet:  Motul 3LT yağ + TRW Hidrolik + İşçilik= 240 TL.   Yağ filtresi de 50 TL,  Toplam 290 TL.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir