Eurolaegue Finalleri: Zamanlama Herşeydir

Tüm sezon çalış ve 2 yenilgi ile Euroleage finallerine gel.  Tüm takımları içerde dışarıda yen. Domine et! Tartışılmaz şekilde finale kal!  Ve finalde madara ol.  4.lükle geri gel.
Ee ne oldu?
– Efendim sakatlar vardı.
Laverne Ocak ayından bu yana sakat.  Buna bir tek Datome eklendi.
Peki neden? Sürekli dar kadro ile mücadele etmek oyuncuları yıpratmış olabilir mi? Neden çözüm olacak önlemler alınmadı idi?   İlk eleme maçında sahada mücadele edemeyen bir Fenerbahçe vardı. Oyuncular nerede ise kaybetmeyi kabul etmiş gibi idiler. Bir gün önce baş antrenör TV röportajında bu yalnızca bir maç derken bunu mu kast ediyordu.

Amaç şampiyon olmak ise uzun soluklu bir strateji geliştirmek gerekiyor.  Enerjiyi son final maçlarına taşımak ve geniş kadro ile oynamak gerekiyor. Erken forma girip yıpranan Fenerbahçe finalde işte bu yüzden 4. olmakla yetindi.  Ders almak lazım

Bir sözümde Galatasaray’ı Kaptan iken bırakıp giden Turgay’a.  Fenerbahçe’ye geçme sebebi olarak kariyer planlamasında Euroleague olduğunu söylemiş idi.  Fener’in nerede ise tüm Euroleague maçlarını seyrettim.  Kaç maçta oynayabildi Turgay?  Efes’e elenirken de kenarda “kaybetmeyi seyretti”. Bravo güzel kariyer planı oldu.  Adam gibi para için geçtim desene.  Galatasaray yönetimi basketbolu ciddiye almıyor, boş verdiler desene…. Kariyermiş….

Efes Plsen’de Coach Ataman Eurolegue’i 4. Bitiren takımını çok iyi hazırlamış. Shane Larkin bir yıldız ve doğru zamanda forma girdi.  Mcic son maç hariç tam bir lider.  Dunston, Moerman, Rock Mottom ve tabiki Doğuş çok istekli idiler.
– Barcelona’yı yenip son 4’e (final4) kaldılar.
– Fenerbahçe’yi yenip finale kaldılar.
Bu bir sürpriz oldu. Beklenmeyen bir takım Finalde idi.  CSK’yı bayağı zorladılar. Mcic üretemeyince Shane tek başına yeterli olamadı.  CSK ile kıyaslandığında daha dar bir kadro ile oynuyorlardı.  Şimdi Türkiye liginde çok formda bir play off oynayacak Efes var. Tebrikler.

Ve gelelim CSK’ya doğru zamanda müthiş oynadılar ve işi bitirdiler.  Surpriz Kurbanov ve ve Othello Hunter idi.  Her ikisi de çok formda idiler en önemli son 2 maçta.  Corey Higgins, De Colo ve Carl Heinz çok üst seviye oyuncular.  Hepsi dehşet.  Carl Heinz müthiş fizik gücüne sahip.  Top sürebiliyor ve pota altında box koyduğu an rakip kitleniyor.  Ve tabi Higgins oyuna ne zaman girerse derhal konsantre olup sayı üretiyor.  Clyburn hayatının 3 sayı rekorunu kırdı.  Ciddi katkı koydu. Coach Iturdis takımı çok iyi hazırlamış.  Geniş rotasyonla oynadı tüm sezon.  Oyuncuları bu son 4 maça yani final4’a hazırladı. Ve sonuna dek mücadele edip kazandılar. Önce İspanya’da Real’i yendiler takiben de Efes’i. Iturdis eskisi gibi hakemlere de oynamadı.  Takımına konsantre idi. Tebrikler CSK.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir