Enerji faturası

Blogda alternatif enerjiler ve bunların kullanımı ile ilgili haber ve linkleri de bugüne dek post ettim.
Bazı düşüncelerimi paylaştım.
Denizbank tarafından hazırlanan grafiği ekte bulacaksınız.
TC Cari Bütçe Açığı Grafiği
Dikkat ederseniz, enerjiye verilen para, Türkiye’nin “Cari Bütçe Açığının” arkasındaki gizli sebep.  Doğal Gaz için Rusya, İran başta olmak üzere ciddi paralar ödüyoruz, yani bu ülkelere bağımlıyız.
Petrol ise malum Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkeye bağımlı durumdayız.
Ülke olarak enerji faturamızda yapacağımız tasarruf ile cari açığımızı kontrol altına almamız, yani ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız mümkün.
Bu noktada bireylere ve kurumlara iş düşüyor.  Devlet mekanizmalarının da bu tür yatırımları desteklemesi gerekiyor tabi.  
Birey olarak yapacağımız tasarruflar direkt bütçemize eklenecek.  Moda deyimi ile karbon ayak izimiz azaltır yani enerji israfını engellersek aynı zamanda doğa ve yaşadığımız çevreye de katkımız olacak.  Çocuklarımıza daha iyi bir çevre bırakmak zorundayız değil mi?
Kurumların ve bireylerin oturup hesap bütçe yapması ve uzmanlara danışıp projeler oluşturması gerekli.  İşte burada yeterli teknik donanıma sahip firmaları bulmak önemli bir görev.
Misal Türkiye’nin genelinde yüksek verimli doğal gaz kazanları ve güneşten faydalanan su ısıtma sistemleri ile yıllık ne kadar doğal gaz tasarrufu yapılabilir? Yapılacak ilk yatırım ne kadar zamanda ger döner? Bunu araştırmak lazım.  Şu bir gerçek ki EGE bölgemizde oldukça yaygın olan güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri mesela İstanbul’da çok seyrek.  Araştırmak lazım diye düşünüyorum.
Enerji tasarrufu konusundaki pratik uygulama ve sonuçları ilerde bu blogda paylaşacağım.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir