Emir Kusturica, and The Non Smoking Band as just left the Stage!

Antalya Altın Portakal Festivalinde olanları duymayan sanırım yok. Davet edilen Emil Kusturica bir olay oldu. Neymiş? Serebrenica katliamı için “Abartılmasın” demiş.
Peki demiş mi? Kendisi hayır demedim diye beyanat veriyor. Bunu yazdığı iddia edilen Fransız gazete özür diliyor.
Aynı Emil bir kaç ay önce Bursa Belediyesinin davetlisi oluyor gene orkestrası ile. Orada problem olmuyor, sıcak karşılanıyor. (Bu konser niye Istanbul’da hiç duyurulmadı?)
Nedense Antalya’da sorun büyüyor. Kendiside protesto ederek “özel uçağına” (!) binip gidiyor. Son basın toplantısını bulup okuyun.
Gatto Nero, Gatto Bianco’yu seyrettiniz mi? Çingeneler zamanı ve Yeraltını en azından duymuşsunuzdur. Bu filmlerde Kusturica’nın insani yönü ve insan sevgisi ön planda değil mi? Hayatla nasıl dalga geçtiği açık değil mi? Bu eserlere bakılarak bir sanatçı değerlendirilse daha iyi olmaz mı?
Kusturica hakkında webde bolca bilgi var, benim hatırladığım, Kusturica milliyetçi parti liderini Belgrad’da düelloya davet eder (adam gelmez), parlamentoda aynı ırkçı parti milletvekiline saldırır.
Hülasa önümüzde, bir çok farklı yönü – yüzü olan bir biri var. Belkide yaratıcılığının kaynağı çok yönlü olmaktan, ekstremlerden, standart ve vasat olmamaktan geçiyor.  Keşke daha sakin sorgulayarak kendisinden hikayesini dinlese idik. Başkalarının yazdıklarını yorumlayarak aşırı tepki göstermek yerine!
Küstendorf’ta bir şişe slivoviç veya rakia ile bunları konuşmak ne güzel olurdu.
“Life is just a simple, between up and downs
God will shows the endless kind and then the UNDERGROUND!”

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir