Efes Barcelona’ya Neden Yenildi?

Basketbol ile ilgili hiç yazmadığımı fark ettim Eh bir yerden başlamak lazım.  2019 Euroleague playoff eşleşmesinde Efes (4. sırada bitirdi) Barcelona (5. sırada) ile eşleşti.  Avantaj sahibi olan Efes ilk iki maçı kendi sahasında oynadı. Seride durum 1-1.  Şimdi 2 maç Barcelona’da oynanacak. 5. maç (gerekir ise) Istanbul’da oynanacak.
Tabi an itibarı ile Barcelona avantajlı.  Kendi evinde taraftarı önünde oynayacağı 2 maçı alır ise bir üst tura çıkacak.

Dün oynanan maçı Efes niye kaybetti?  Hele de ilk maçı ezerek kazandıktan sonra?  Benim gördüğüm garip bir hücum anlayışını ısrarla sürdürdüler tüm maç boyunca.  Takım 3 atış çizgisi etrafına yerleşti ve çakılı oynadı.  İçeri kat eden yok gibi. Topu getiren oyuncunun kabiliyeti ile sayı aradılar ve olmadı.  Dış şutlarda etkili olamadılar.
Atılan şutların ribauntlarına da girip mücadele eden  pek olmadı.  Buldukları pozisyonlar da olmayınca geri düştüler.  Daha set aynı zamanda da seri oynamaları içerden zorlamaları gerekirdi diye düşünüyorum.  Sabit çakılı bir hücum seti tabi Barcelona’yı da yormadı.  Beklediler, kaçan topların ribauntlarını alıp karşı hücuma geçtiler.  Herşeye rağmen EFES 3. çeyrekte silkelendi öne geçti.  4. Çeyrekte ise maç gitti geldi.  Efes 2 sayı geride iken son 30 saniye hücumunda sayı bulamadı.  2 saniye kala gene 2 sayı farkla son hücum hakkı gene Efes’te idi.  Mucize gerçekleşmedi!

Oyuncuları özetler isek;
Bir maç önce süper oynayan Mcic aynı performansı veremedi.
Shane Larkin tek başına denedi sayıda buldu ama bir set oyunu göremedim.
Simon etkili idi ama 4 faul alınca durdu.
Tibor Pleiss az dakika aldı ama içerde etkili idi.  Savunma ribaundlarında faydalı oldu
Doğuş çok az oynadı, ama hemen oyuna enerji getirdi.  Oyuna hep konsantre olan ve rakibi takip eden bir oyuncu.
Moerman,  eh işte yorgundu geri gelemedi.
Dunston, kendini arattı, boyalı bölgede hakimiyet kuramadı.
Anderson ve Rodrigue Beaubois katkı veremediler.  Hele Rodrigue sürekli dakika aldı ama hiç değerlendiremedi.  Lig bitti havasında idi, cidden anlamadım.

Barcelona da bence en büyük fark coach Pesic.  Takım ile diyalogları iyi, hakemleri etkilemeyi de biliyor.  İyi oyuncuları var, bunları takım haline getirmeye çalışıyor.  Unutmayalım bu sene takımın başına geldi kendisi.

Evet Efes işi Barcelona’ya bıraktı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir