Deniz Çingenesi, Eralp Akkoyunlu

Eralp Akkoyun’lu NewYork Columbia Üniversitesinde Bilgisayar Profesörüdür.  Kendi teknesi Deniz Çingenesi’ni yapar.  Bu amaçla bir arsa kiralar, Atlantik City’de kumar oynar, matematik bilgisi ile kazanır.  Dünyayı Gezer ve bunu kitap haline getirip basar.  Dönünce tekneyi dünyayı gezmek isteyen Yeşim ve Tonguç Tokol çiftine verir.  Kendisi için Aydede ismini verdiğ çift motorlu saç tekneyi yaptırır.
Ben Deniz Çingenesini Pendik Marinaturk’de görme şansını yakaladım.  Sanırım Yeşim Hanım bana tekneyi gezdirmişti.  İçin çok efektif kullanılmış her yeri değerlendirilmişti.  Ortada mutfak için fırın olduğunu,  ve farklı çizgisi ile hemen tanındığını hatırlıyorum.

Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.  Dışarda daha büyük bir dünya olduğunu hatırlamanıza vesile olur.

Meriç Köyatası 6 Ocak 2013’de Milliyet’de Eralp Kaptan’ı yazmış.

“DENİZCİNİN KİTAPLIĞI
Deniz Çingenesi: Eralp Akkoyunlu
Yeni kaybettiğimiz Eralp Akkoyunlu’nun dünya seyahatini anlattığı kitabını daha önce yazmıştım ama tekrar hatırlatmak isterim.
Prof. Dr. Eralp Akkoyunlu, Büyükada’da geçirdiği gençlik yıllarından sonra New York Stony Brook Üniversitesi’nde bilgisayar bölüm
başkanı olarak çalışırken deniz hasretini gidermek için okyanuslara açılmak istedi.
Bir atölye kiralayıp kendi elleriyle 12 metre boyunda yelkenli bir tekne yaptı ve bu tekne ile 1987 yılında dünya turuna çıktı.
Yılın altı ayı üniversitede ders verip altı ayı dünya turuna devam ettiği için, tur altı yıl sürdü.
2001 yılında ayrıca Sadun Boro ile birlikte Pasifik Okyanusu’nu geçti.
Eralp Akkoyunlu’nun teknenin imalatı ve dünya seyahatini anlattığı “Deniz Çingenesi” kitabı, çok güzel bir üslupla kaleme alınmış.
288 sayfalık kitap www.adf.org.tr adresinden ve İstiklal Caddesi’ndeki Denizler Kitabevi’nden (www.denizlerkitabevi.com)  adreslerinden bulunabilir.”

http://www.navigamagazin.com/say%C4%B1-112-ocak-2013/edit%C3%B6rden.html

http://www.motorboatdergi.com/1301/editordetay.asp

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir