BMW Husqvarna’yı SATTI!

BMW 2007 yıında Husqvarna firmasını komple satın almış idi.  Bunu NUDA gibi Avrupa’da iyi satan modeller izledi.  Ülkemizde de Borusan showroom’da Husqvarna’ları gördük.  Bu alım ile BMW zayof olan off-road ürün portföyünü tamamlamış oldu.  KTM ile olan rekabetinde bir adım öne çıktı derken,  31.Ocak.2013 yılında BMW markayı ve firmayı komple sattığını duyurdu.

Alıcı ise “Pierer Industrie AG”.  Firmanın sahibi Stefan Pierer, KTM’nin CEO’su.  Bloomberg’e göre aynı zamanda KTM’nin %51 ortağı!   (Hindistan kökenli BAJAJ’da KTM’de %47 ortak.)

Internet haberlerinden okuduğum,  BMW’nin offroad pazarı ile ilgilemek yerine büyük şehirlerde ulaşım sorununa dönük çözümler ile ilgilendiği yönünde.  2 firma arasında sinerji yaratılamadığı ve müşterilerinin çok farklı olmasının da buna sebep olduğu yazılıyor.  BMW’nin Husqvarna’ya yatırım yaptığı ve üretim hatlarını modernleştirmesine rağmen bu kararı aldığı da haberler arasında.

Husqvarna 2012 yılında satışlarını %16 büyüterek 10.751 adet motor satmış.  BUna karşın BMW markalı motosiklet satışları 2012 yılında 107.142 olarak gerçekleşmiş. Bu BMW’nin tarihindeki en büyük satış rakamı.  (Aynı yıl KTM satışlarını %32 arttırarak 107.142 motor satmış.  Özellikle Hintli ortağı Bajaj’ın ülkesinden gelen satış desteği ile!)

Peki şimdi ne olacak?  Huqvarna komple KTM’ye geçerse ortaya nasıl bir ortak ürün gamı çıkacak?  Aslında Husky ürün gamı teknik olarak çok başarılı ve Avrupa’lı kullanıcılara hitap ediyor.  Umarım yeni ürünleri çıkarmaya devam ederler ve ülkemizde başladıkları hamle yarım kalmaz.

Bloomberg Haberi

LAtimes Haberi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir