Bir Yolculuk Hikayesi “Sana Sarılırsam Korkma”

Yazar Fulvio Ervas bir baba oğlun yolculuk hikayesini yazmış.  Baba Franco Antonello, Oğlu Andrea  ile birlikte yaz tatilini fırsat bilip, Florida’ya uçar ve orada kiraladıkları Harley Davidson motosiklet ile Doğudan Batıya sürerler.  Motoru bırakır Mexika’ya uçar araba ile gezerler.  Madem geldik tam olsun der Guatemala, Belize, Panama, Kosta Rika ve Brezilya’ya da ayak basarlar.  Uzun bir yaz tatili olur anlayacağınız.

Buraya kadar ne var bunda parası ve zamanı olan herkes yapabilir denebilir.  Ama 18 yaşındaki Andrea Otizm hastasıdır.  3 yaşında teşhis konmuş geçen sürede aile Andrea’yı kazanmak uğruna her yolu denemiştir.  Franco doktorların onay vermemesine karşın oğlunu alır yolculuğa hazırlar eşin ve küçük oğlunu İtalya’da bırakıp yola çıkarlar.
Andrea’nın web sitesi;  http://www.andreaantonello.it/

Bu gerçek bir yolculuğun hikayesi.  Bir yerde yol hikayesini okuyor diğer yanda Franco’nun oğlu iletişime geçmek için gösterdiği çabayı takip ediyorsunuz.  Bilgisayar aracılığı yazışmalarını da kitaba eklemişler. Çok etkileyici.  Hele Andrea’nın “İyileşmek İstiyorum, çok yoruldum!” şeklinde yazılı ifadesi aslında her şeyin bilincinde olduğunu net ortaya koyuyor.  Aynı Andrea “Renkler benim duygularım, söyleyemediğim kelimelerim” diyor.

Los Angeles’tan Meksika’ya uçtukları kısımdan sonra izlenimler renkleniyor çok daha çarpıcı bir hal alıyor.  ABD tarafında ki tek düzelik bitiyor, renkler insanlar ve yer yer sert fakirlik başlıyor.  Yolda kendilerine el eden ve fakir bir klübede yaşayan ailenin önünde duruyorlar.  Sohbet derken içeri buyur ediliyorlar.  Evde çok zor şartlar altında yaşayan Otistik bir delikanlı Jorge ile tanışıyorlar.  Ve kitabın gelirleri Jorge’ye ev yapılmasına bağışlanıyor. Kitap 2012 yılında yazılmış, aynı yıl İtalya’da çok satanlar listesine girmiş.  Belkide bu sayede Jorge evine kavuşmuş.
Jorge çin bir EV

Kitabı Türkçe’ye tercüme eden Melda Eralp’ı tebrik etmek lazım.  Çok iyi bir iş çıkartmış, keyifle okunuyor.   O kadarki ben elimden bırakamadım.  
Sonuç:  Kitabı okumanızı tavsiye ederim, unutmayın bu merkezinde insan olan bir yolculuk hikayesi.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir