Bir ülkeyi ne temsil eder? Sağlık üzerine kısa değerlendirme.

Bugüne dek sosyal konulara girmedim.  Anlık olayları facebook twitter üzerinden paylaşmak gerekir diye düşünüyor idim.

Ama sağlık konusunda tecrübe ile sabit görüşlerimi paylaşmak isterim.

Bir ülkeyi sizce ne temsil eder?  İnsanlar neye dikkat eder veya neyi algılarlar bir ülkeden bahsedilince?  O ülkede yaşayanlar ile genel dünya vatandaşının ilgi ve alakaları çok farklıdır.

Sabahın 5’inde ambulans çağırmak gerekir. 112’yi ararsınız.  Adresi alır makul bir sürede gelirler. Mercedes tam donanımlı araçtan bir bayan bir erkek sağlık ekibi çıkar.  İşlerine hakimdirler.
Sevinirsiniz.

Yolda ambulans şoförünün yanında trafiği izlersiniz.   Siren çalan ambulans İstanbul’da nasıl yol alır? Yol verirler mi izlersiniz.  Beklediğinizden yüksek bir oran yol verir.  (%60 diyelim).
Eh dersiniz buna da şükür.

Yaşadığınız Semtteki devlet hastanesi yeterli değildir Okmeydanı’na gidersiniz.  250.000’i aşan ilçe de neden teşekküllü bir devlet hastanesi yoktur?  Üzülürsünüz.  Özellikle o ambulansa binecek vakti olamayan hastalar için.

Okmeydanı hastanesi Acil Kırmızı bölgede zımba gibi gen doktorlar ile karşılaşırsınız.  Hızla müdahale ederler.  Baş hekim konsültasyona gelir doğru tespitleri olur müdahale daha da hızlı hale gelir, sevinir ve şükredersiniz.

Hastanızın yoğun bakıma çıkması gerekir ve Okmeydanı müsait değildir.  2 saat hastane ararsınız. Tanıdıkları telefonla tararsınız.  O an çaresizlik nedir yaşarsınız.  Megapol iddiasındaki İstanbul’da zorla yatak bulunur, şükredersiniz.

Okmeydanı hastanesinde çalışan o özverili ekip daha iyi imanları hak etmektedir.  O bakımsız hastaneyi rehabilite etmeyen edemeyenlere kızarsınız.  Sağlık Bakanlığı bir yana halkına hizmet etmek için olaya ön ayak olmayan veya olamayan belediyeye kızarsınız.

Yatırdığınız yarı özel hastanede gene işine hakim bir ekibi gayet düzgün şartlarda işini yapar bulursunuz.  Hepsi genç ve Türk ekip ile gurur duyarsınız.

Sonuçta bence bir ülkeyi sokaktaki tüm vatandaşlarına sağlanan temel imkanlar temsil eder.  Eğitim sağlık adalet gibi.  Bunları eşit ve düzgün olarak net sağlayan ülkeler için gelişmiş ülke deniyor.  ve çok da zor değil bunları yapmak.

Yukardaki her olumlu izlenime +1, olumsuzlara ise -1 verin. Puanı hesaplayın, çıkan sonuç bence ülkeyi temsil eden en net ölçüdür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir