Beyaz Yalaka, Yazar Sarp Mogan

Radikal’de haberini okudum, yeni bir kitap “Beyaz  YALAKA”.
Radikal Ece Çelik Haberi

Yazar kitabı 35 yaşında aniden kanser olduğunu öğrenip hayat muhasebesi yapmaya başlayınca kaleme almış, ön sözde öyle yazıyor.   “Bu bir kişisel gelişim kitabı değil” diyor yazar. İş hayatında herşeyi göze alarak kısa sürede nasıl ilerlersiniz ve bunun karşılığında nelerden fedakarlık ederseniz başlıklar halinde yazıp döküyor.  Oldukça detaylı ve acımasızca.

Son kısımda ise bunlara değmez, kendiniz olun, mutlu olun mesajı örnekleri ile geliyor.  Hatta bu düzende köle olmayın girişimci olun, deneyin diyor.  
Kitabın “Başlarken” kısmında hep öncüler yenilikçiler kazanır diyor.  Rockefeller’den örnek veriyor “Başarılı olmanın yolu başkalarının bildiği klişe yolları terk edip daha önce denenmemiş yollardan geçmektir” alıntısına yazarımız ekliyor “Sıkıyorsa!”  (sayfa 23).
Verdiği örneklerin yurdumuzdan çok gerçek insan manzaraları taşıyor olması kitabı ilginç yapıyor.  Amerikalı bir yazarın, Amerikan örnekleri üzerine gelişen bir kitabı değil bu.  Bilimsel olma iddiası yok, pratik ve kestirme temelleri öneriyor.  Bunu da oldukça açık ve dobra dobra yapıyor. Bunları algılayıp üstüne koymakta okura kalıyor.  “Yaşam Koçları” bölümünde anlattığı üzere hazır haplar yok hayatta hemen hayatınızı çekip çevirecek.(Sayfa 165) 
Patron tiplerini anlattığı kısımlar çok ilginç  “Egom Çin Seddinden Büyük” tipi patron ve “Patronlar Patronu” kitabın en ilginç bölümleri.  Son bölümler “Üniversite hayatı” ve “Klişe Yıkma Servisi” oldukça gerçekçi.  10 milyon ciro yapan ilkokul mezunu (ama girişimci) patron ile onu denetlemeye gönderilen çok iyi eğitimli (ama özgüveni eksik) üniversite mezunu personel arasındaki diyalog vurucu.
Netice, ben eğlendim okurken, size de tavsiye ederim.

6 Mayıs itibarı ile google yapılan aramada (beyaz+yalaka) bu yazının ilk sayfada yer aldığını gördüm.  Sevindirici.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir