Almanya Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretiminde Rekor kırdı 22GW!

Alternatif enerji kaynaklarına planlı ve mantıklı yatırım yapan Almanya, bunun sonuçlarını almaya başladı.  22GW ile güneş enerjisinden elektrik üretiminde rekor kırdılar!  Düşünü bu rekoru çok daha fazla güneş alan bir Akdeniz ülkesi değil, yağmuru soğuğu Alpler’deki karı ile meşhur Almanya kırdı.
Bu ne demek?
– Almanya dış enerji kaynaklarına özellikle de Rus doğal gazına olan bağımlılığını her geçen gün daha da azaltıyor.
– Fukuşima faciasından sonra deklare ettikleri, nükleer santralları kapatma hedeflerine de bir adın daha yaklaşıyorlar.  Bu üretilen enerji 20 nükleer santrale eşitmiş!

Akılcı yaklaşımlar, planlı yatırımlar ile ülkelerine ekonomik avantaj sağlıyorlar.  Yaşadıkları doğal ortamı koruyorlar.

Şimdi sırada bu enerjinin depolanması geliyor. Almanya gibi mühendislik ve temel bilimler konusunda çok iyi üniversitelere sahip olan bir ülke bunu da yapar.  Sonra geliştirdikleri teknolojiyi premium fiyatla Akdeniz kuşağında oturup siesta yapan, o nimet güneşin kadrini kıymetini bilmeyen bizim gibi ülkelere de satarlar.

Son derece de acımasızlar.  Kendi ülkelerinde bile alternatif enerji konusunda çalışan firmalar ekonomik olarak başarısız olurlarsa ya batıyorlar kapanıyorlar yada satılıyor.  Bu olanları iyi izlemek ve çalışmak lazım. Zira Türkiye’nin enerji faturasına akılcı bir çözüm bulması gerekiyor.

Konu hakkında çıkan haberler aşağıdaki linklerde.
Almanya’nın Yeşil Evrimi

Güneşin Fendi Nükleeri Yendi

Elde edilen enerji 20 Nükleer santrale eşdeğer!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir