Africa Twin TUV Muayene

2016 model AfricaTwin’in muayenesi dolmuş.  Malum motorun ilk muayenesi 3 yıl sonra yapılıyor. Takip edenler ise her 2 yılda bir yapılıyor.
İlk muayeneyi 2019 yılında Fenerbahçe’de yaptırmış idim. TUVTURK’ten gelen mesaj ile muayene bitimine 1 hafta kaldığını hatırlamış oldum.  İnternet üzerine TUVTURK sitesinden Maslak Atatürk oto sanayi muayene istasyonuna randevu aldım. Bu noktada bir muayene istasyonu olması çok iyi. Motorize dostları motosiklet için açılmış istasyonları tercih etmeye çağırıyorum.

Gittiğimde çok kalabalık yoktu, seri halde sıra ile gelenleri alıyorlardı. Ben yarım saat kadar geç gittim ama sorun etmediler.  Gitmeden önce arka çantayı çıkardım.  Malum ruhsata işli olmadığında onaysız monte edildiği açıklaması ile Hafif Kusur sayılıyor.

Ücretleri de yazalım;
– 2019 Yılında 142,78TL ödeme yapmışım.
-2021 Yılında ise bu rakam 189,98TL olmuş. Yani %33 artmış!  20 dakika süren bir işlem için fazla değil mi?  Motosiklet satışları özellikle 2020 yılında rekor kırdı. Sebep pandemi sebebi ile insanlar toplu ulaşım kullanmaktan çekindiler. Herkes ihtiyacına göre araba veya motor aldı.   Ve tüm bunlar muayene olacak.  Bence daha makul rakamlar olmalı.

Sonuç, seri şekilde muayeneyi geçtik.  Yalnız kısa hüzmeli far ayarı hatalı (hafif kusur) çıktı.
2 yıl önce Fenerbahçe’de  yapılan muayenede hem kısa hem de uzun far ayarlarında hata bulmuşlardı(?).  Bir düzeltme yapılmadı ama geçen süre içerisinde uzun hüzmeli far ayarı düzelmiş bir şekilde(?).

Muayeneyi yapan arkadaş, arka fren balatasının çok inceldiğini muayeneye engel olmadığını ama değiştirmemi tavsiye etti. Hemen arka sokakta bulunan Yücel Motor’a uğradığım. EBC organik balata ile değiştirdik.  Çıkan balata hakikaten incelmiş idi.  Benim için bu muayenenin en faydalı ikazı da bu oldu.

Pandemi ve bunun sonucu kapanma sebebi ile hayatımız çok kısıtlandı.  Ama bir şekilde motorun bakımı da geldi.  Bakalım bayram dönüşü bunu nasıl organize edeceğiz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir