Africa Twin Hava Filtresi ve Givi Tur Camı

varinin İzinden organizasyonu kapsamında yapılan anı gezisinde patikalarda motor ciddi toz yedi. 22.500km’ye gelen motorun hava filtresini kontrol etmek gerek diye düşündüm. Aynı bakım sırasında Givi’nin Tur Camını da takmayı planladım.
Bu amaçla piyasaya baktığımda orjinal hava filtresi 700TL, K&N ise 950TL olduğunu gördüm.  Bu fiyatlar 10 Eylül 2020 ve bir çift filtre için geçerli.  K&N kullanıcıları özellikle uzun ömürlü olması sebebi ile tasarruf amaçlı kullanımda memnun kaldıklarını ilettiler. Birlas’ın online mağazasından satın aldım.  Banka havalesi ile ödemeye ek %3’de indirim yapıyorlar.

Youtube’da hava filtresi değişimi için bir çok video var. Öncelikle bunları inceledim.  Sökülecek vida ve plastik parçaları belirledim. Bu videoları tavsiye ederim, fikir veriyorlar.

Önce koruma demiri (İzmir Özer Reisoğlu imalatı) söktüm. Takiben dikkatlice ve sıyırmadan vidaları ve plastik push rivets denen parçaları.
Bundan sonra yan panelleri dikkatlice aşağıdan başlayarak söktüm.  Ve hava filtre kutusuna ulaştım.
Hava filtre kutusunun 4 vidası var.  Bunları söktükten sonra dikkat edilecek nokta filtreye hava getiren hortumun çıkartılması.  Kauçuktan imal edilen bu parçayı sabitleyen bir kısmı var. Hortumu önde doğru iterek çıkartınız. Takiben de kutu kapağı ile birlikte dışarı alınız.

 

Hava filtresi tam karşınızda.  Eh fotoğraftan görüneceği üzere oldukça kirli idi. Bunları çıkartarak K&N filtreleri taktım.  Hava filtresi kutusunun kapağını takarken hortumun ön kısmında yer alan ve sabitlemeye yarayan minik çıkıntıyı dikkatlice yerleştirin.  Dikkat ederseniz Africa’nın hava girişleri oldukça yüksek. Yani su geçişleri için ideal.

Yan panelleri takmak sökmekten daha da kolay.  Ben takamdan önce özellikle sabitleyen plastik aksamı temizleyip silikon sıktım.  Bu sayede zorlanmaların da önüne geçmiş oldum.  Dikkatlice tüm tırnakları yerleştirip sabitleyen parçaları geçirin. Vidaları ve plastik parçaları takın.  Bitti.

Gelelim GİVİ ön tur camına, eski camı sökerken dikkatli olmak lazım.  Vidalarını altında yer alan plastik pulları kaybetmeyin.  Demontaj ve montaj çok kolay. Yukarıdaki işlemler youtube videolarını izleme dahil 2 saat sürdü.  Montajı takiben motoru 3 gün 300km kullandım ilk izlenimler,

  • Tur camı başarılı, boyum 1.85.  Rüzgarı kesti dişli lastik sesleri bariz duyulur oldu. Kulak tıkacı ile çok konforlu bir sürüş sağlamış oldum.  Fazla bir türbülans vs fark etmedim şimdilik.  120 – 140 arası rahat. Daha üst hızlara trafik elvermedi.
  • Hava filtresi için bariz bir fark var diyemem. Görevini yapıyor.  Motor sanki biraz daha iyi gaz yiyor.  Ama 22.500 km sonra yeni filtre ile bu da olması gereken.  Tekrar belirtmek isterim K&N kullanmadaki amacım, tekrar kullanılabilir olması yani tasarruf.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir