Africa Twin Givi Yan Çanta Demiri

Africa ile bugüne dek seyahatlerde arka top case ve bir sosis çanta ile idare ettim.
Arka çanta olarak Hepco Becker Rimowa 45 litre çantayı kullanıyorum. Sosis ise Louis’den üsten açılıp doldurulan daha çok zembil gibi bir ürün.  Çadırlı konaklama yapılmayacak ise, gezi süresi de 1 hafta veya daha kısa ise bunlar yeterli.

Ama çadır uyku tulumu ve mat üçlüsü (ayrılmaz üçlü) işin içine girince sorunlar başlıyor.
Ayrılmaz üçlü sosisi dolduruyor, diğer malzemeler için çok az yer kalıyor.  Bu durumda topcase ağzına kadar doluyor ve ağırlaşıyor.
Motorun ağırlık merkezi olumsuz etkileniyor.  Ağırlık merkezi normal olduğu noktaya göre motorun daha gerisine ve yukarıya doğru kayıyor.  Ön tekere binen yük hafifliyor ve sürüş hele offroad sürüş çok zevksiz hale geliyor.  Bu durumu yandaki resimde görebilirsiniz.  Kırmızı ok motorun tahmini ağırlık merkezi.  Sarı oklar ise seçilen çantanın buna olan etkisi.  Ne kadar uzklaşırsak o kadar olumsuz etki olacaktır.  (fizik dersi vektörler!)

2016 Africa’nın alaşım olan arka demirinin zarar görme (kırılma mesela) olasılığı da artıyor.

Ben ağırlığı 2 yan çantaya bindirip, arka taşıyıcıda bir sosis veya ufak çanta ile tur yapmak istiyorum.  Şehir içinde tek topcase ile devam ama uzun yolda topcse’den kurtulmak gibi bir hedefim var.  Yan çanta almam lazım ama nasıl bir şey?  Kabaca özetler isek 3 seçenek var
Aluminyum
Yerli üreticilerinde (Globescout ve Trexes gibi) seçenek sunduğu ve enduro motoru heybetli gösteren bir çok ürün piyasada var.  Africa sürücüleri yaygın kullanıyorlar.  Hatta 3 lü set nerde ise standart gibi.
Sorun şu, offroadda düşerseniz ayağınızın köşeli yapısı sebebi ile altında kalması riski var!

Yumuşak çantalar
Tekstil veya balistic nylon türü malzemelerden yapılan bu çantalar çok kullanışlı.  Gene Türk malı ürünlerde var. Düşme durumunda motoru da koruyorlar, zira darbeyi emiyorlar.  Ayağınızın altında kalma riski de yok.  Buna karşın sorun şu ki bu çantaları kesip açmak mümkün, ve darbe anında içindekilerin kırılma zarar görme ihtimali çok yüksek.

Plastik çantalar
Yerli üretim maalesef yok.  Buna karşın uzun yıllardır farklı markalar bu konuda ürün çıkartıyorlar.
(Givi (veya Kappa), Sw Motech, Hepco Becker Cox Shad gibi).  Yapıları daha yuvarlak ve aerodinamik.
Tecrübeli enduro motor kullanan gezgin arkadaşlarım ısrarla GİVİ plastik yan çantaları önerdiler. Düşmelerde çok az hasar aldığını, kolaylıkla sökülüp takılmasının avantaj olduğunu hatırlatıp durdular.  Özellikle sağlamlık konusunda çok olumlu konuştular.

Önüme fırsat ta çıkınca aşağıdaki kombinasyonu uyguladım;
– Monokey Kappa arka çanta demiri DRD Motordan temin edilip takıldı.
Kappa ile Givi demirleri aynı. Kappa daha ucuz! Ayrıca DRD motor peşin ödemeye güzel indirim yapıyor, bilginiz olsun.  Bu arka çanta demirlerine ahtapot ile yumuşak çanta da takılabilir.
Çanta olarak bir dostun çok az kullanıp bir köşede beklettiği aşağıdaki çantaları satın aldım.
– Bir çift keyless GİVİ E41 çanta
2×41 litre kapasiteli çantalar, uzun yolculuklar için ideal.
– Bir çift GİVİ E21 çanta
2×21 litre kapasite ile hafta sonu veya 1 haftadan kısa süreli  geziler için ideal çantalar.

Sonuç:
Kısa yolculuklar içi E21 + Sosis, Topcase YOK!
Uzun yolculuklar için E41 + Sosis, Topcase YOK!
Her 2 seçenekte de taşıma kapasitesi yeterli, motorun ağırlık merkezi aşağıda ve sürüşe etki etmeyecek bir çözüm oluşmuş oldu.  Tüm bunlar da 5.250TL’ye hal oldu!
Aşağıda son hali ile fotoğrafları göreceksiniz.

Önemli bazı notlar;
– 41 litre yan çantaları şehir içinde kullanmak olacak iş değil.  motorun eni 110cm’e çıkıyor (küçük çantalar ile 90cm). Hatta yan çantaları şehir içinde takmak sakıncalı. Trafikte aralara girmek imkansız! Bu sebeple şehir içinde topcase en pratik çözüm.
– Arka çanta demiri düşme anında motoru da koruyor.  Her halikarda takılmalı.
– Arka çanta demiri motor arasındaki boşluk (egzosun simetriği) alet edevat kutusu montajı için çok uygun. Sürekli motor üzerinde olması gereken alet edevatı motorun ağırlık merkezine yakın bir yerde taşımak çok iyi fikir.
Givi’nin bir ürünü de var. S250 ve S250KIT olarak 2 parça fiyatları Avrupa’da 100Eu civarı, plastik bir kutu ve bağlama aparatı için çok fazla evet.
Bunun alternatifi ise boru tipindeki plastik çözümler. Ülkemizde Metal kutu üretenlerde var.
– Yumuşak yan çanta için artık üretilmeyen SW Motech Dakar çok şık!

 

Ve linkler

Türk malı yumuşak çantalar
Sarı Çanta
Motobagaj

Türk malı Alüminyum çantalar
Trexes Çanta Setleri

Globe Scout Çanta Setleri

 

 

 

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir