Africa Twin: Elcik Isıtma, USB Çıkış

Africa Twin’e aldığım aksesuarları uzunca bir süredir monte etmeyi planlıyordum, nihayet bu hafta sonu bunlara sıra geldi.

İşlem Honda yetkli servisi Esengül’de yapıldı.
Oxford elcik ısıtmaları ve USB çıkışları motosiklet fuarında satın almıştım.  Bunlar Orijinal Honda ekipmanlara göre kaliteli ve oldukça hesaplı ve ürünler.  Buna karşın Honda orijinal olmayan ekipman kullanılır ise garantiyi bitiriyor. Serviste bunu net olarak bildirdiler. (Orijinal elcik ısıtma ve USB fiyatlarına bakın lütfen).

Benim motor 2016 model ve 3.yılında.  Garanti bitmek üzere.  Mekanik bir sorunun ise bu yapılanlardan kaynaklanmayacağı düşüncesindeyim.  Daha önceki motorlarımda SAITO elcik ısıtma kullandım, sorun yaşamadım. Sonuçta ben kullanmayı tercih ettim.

Oxford’un bu modelinde güzel bir özellik var.  Akü gerilimi düşük ise elcik ısıtma duruyor ve akünün geriliminin normal seviyeye gelmesini bekliyor.  “Battery Saver Mode” demişler adına.

USB çıkışı Africa’nın ön grenajında sol tarafta bulunan yere takıldı. (Orijinal parça da buraya takılıyor).
Montaj için motorun ön grenajı söküldü.  Orada yer alan soket üzerinden enerji alınarak elcik ısıtma ve USB çıkışlara enerji verildi.  Bu soket kontak anahtarı takılı ve çevrilmiş iken bir röle üzerinden enerjiyi veriyor.  Yani kontak takılı değil iken istenmeyen kullanıcıların aküyü bitirmesi söz konusu değil.

Bunun dışında arka selenin altına bir arkadaşımızın geliştirdiği elektronik cihazı yerleştirdik. Buna enerji aküden alındı.  Zira sürekli çalışması ve kontak anahtarı çıkartılır ise devrede kalması gerekiyor.  Bu cihaz hakkında daha sonra ayrıca yazacağım.

Sonuç;  Esengül’deki Ahmet Usta 4 saat uğraşıp güzel bir işçilikle yukarıdaki işlemleri yaptı.  Elcik ısıtma güzel çalışıyor. Tabi bunu hava daha soğuk iken de denemek lazım.  Halen hava 10-14 derece civarında.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir