Africa Twin DCT; Bark Buster Elcik Koruma Montajı

Yeni kasa Africa Twin’lerdeki elcik korumalar oldukça narin.  Sert plastikten imal edilmişler.  Kolayca çatlayıp kırılabiliyorlar.  Nereden mi biliyorum?  Yayla turumuzda toprak patikada bir sağa bir de sola motoru düşük hızda yatırdım.  Her iki koruma da hasar gördü.  Yetmedi ön fren maneti geriye doğru kıvrılıverdi.
Elcik korumalar 2 parçadan oluşuyorlar, bir dış siperlik görevi gören kısım, bir de içerde yer alan ufak bir montaj parçası. İşte o montaj parçası hasar görüverdi.  Epoxy yapıştırıcı ile tamir edip geri monte ettim. Sökerken gördüm ki çok da başarılı olmamış.  Bu korumaların her an kendini bırakacağını biliyor idim.  Alternatiflere baktım.  Bark Buster, SW Motech ve yerli bir firmanın ürünleri var.
Kimi arkadaşlarımın memnun kaldığı Bark Buster’ı tercih ettim.
DRD Motorda Africa twin için ürün hazırda vardı.  Aluminyum bar ve ekstra rüzgar siperliğini 860TL’ye (KDV dahil 29 Mayıs 2020) satın aldım.  Rüzgar koruma için Storm tabir edilen aksesuarı tercih ettim.  Karbon olan stokta yoktu.
Korona sebebi ile sokağa çıkma yasağı monte ettim.  Montajda dikkat edileekler;
– Bark Buster ürün içinden çıkan montaj bilgilendirici tek sayfa yazı yalnız İngilizce.  İngilizce bilseniz de çok detaylı değil.
– Youtube’da düz vites Africa Twinler için basit videolar var.  Firmanın ben bir videosunu bulamadım.
– Montaj sırasında fren kütüklerini sökmek gerekiyor.  Bu yüzden bunların pozisyonunu işaretleyin. Aynalar ve manetlerin pozisyonunu bulmak kolay olur.
– Sol parçayı monte ederken el frenine takılan bir parça ile fren pozisyonunu öne almak gerekiyor.  Buraya dikkat.
– Gerek sol gerekse sağ parçayı monte ederken, gidon uçlarına takılan parçanın (bar weight) altına pul gerekiyor.  Kutudan 3 pul çıkıyor.  Elcik ısıtma takılı olduğu için bana bir 4. de gerekti.
– Cıvata ve somunları nihai olarak sıkmadan önce aluminyum barın, fren manetlerinin ve varsa elcik ısıtma kontrolunun yerlerinden emin olun. Aynaları motora oturup kontrol edin.

Ben 2.5 saatte montajı tamamladım. Acele etmeden ve ölçe biçe.

SONUÇ:  Kaliteli mal ve estetik.  Test etmek nasip olmasın diyorum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir